Jak wygląda idealne szkolenie?

dom-wiedzy-fb-sharePodnoszenie swoich umiejętności czy kwalifikacji zawodowych jest w dzisiejszych czasach koniecznością, aby utrzymać się na dynamicznym rynku pracy. Ludzie coraz częściej korzystają z różnego rodzaju kursów czy szkoleń i to nawet niekoniecznie wtedy, gdy chcą pozyskać nowe umiejętności, przydatne do zdobycia wymarzonej pracy – obecnie trwa moda na sesje coachingowe i rozwój osobisty. Bez względu jednak na to, z jakim rodzajem szkolenia mamy do czynienia, istnieje kilka podstawowych zasad, których powinno się przestrzegać, aby całe wydarzenie zostało przeprowadzone skutecznie, treściwie i z pożytkiem dla jego uczestników.

Rodzaje szkoleń

Najpierw trzeba zastanowić się, jaką formę będzie miało nasze szkolenie. Zasadniczo możemy podzielić je ze względu na cztery główne kryteria.

  1. Kryterium dostępności:
  • otwarte – dostępne dla wszystkich chętnych (czasem po spełnieniu pewnych warunków, dotyczących np. wieku czy płci), udział w nich jest dobrowolny;
  • zamknięte – to szkolenia przeprowadzane dla konkretnego podmiotu lub wyraźnie wskazanej grupy osób, na tego typu kursy najczęściej ludzie kierowani są przez pracodawcę.
  1. Kryterium organizacyjne:
  • wewnętrzne – organizowane przez pracodawcę lub przełożonego, ma charakter wewnątrzzakładowy, przy pomocy własnej kadry;
  • zewnętrzne – prowadzone przez wyspecjalizowaną w danej dziedzinie firmę lub osobę z zewnątrz organizacji.
  1. Kryterium liczby uczestników:
  • indywidualne – to zwykle szkolenia bardzo specjalistyczne, drogie i nastawione na wszechstronny rozwój, mamy tu do czynienia z sesjami 1 na 1 uczestnika z trenerem, który stara się w sposób indywidualny poznać potrzeby i potencjał rozmówcy oraz dopasować do tego odpowiednie narzędzia szkoleniowe;
  • grupowe – powszechne, stosowane w wielu branżach, podczas nich trener lub wykładowca przekazuje wiedzę konkretnej grupie osób (jej wielkość zależy od tematyki i charakteru kursu).
  1. Kryterium formy uczestnictwa:
  • stacjonarne – szkoleniowiec i osoba lub grupa osób spotykają się fizycznie w jednym pomieszczeniu podczas kursu;
  • zdalne – w tym coraz częściej wykorzystywane szkolenia e-learningowe, podczas których kontakt trenera z uczestnikami szkolenia odbywa się za pomocą Internetu.

Co daje nam szkolenie?

Kiedy już dobierzemy odpowiednią formę kursu, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie jaki efekt chcemy uzyskać? Szkolenia bowiem mogą spełniać kilka podstawowych funkcji. Z jednej strony mogą spełniać rolę adaptacyjna, w postaci zrównania wiedzy i umiejętności pracowników – najczęściej wówczas, gdy przychodzi do firmy ktoś nowy. Jednak z drugiej strony możemy również przeprowadzić szkolenie modernizacyjne, którego celem jest odświeżenie i aktualizacja wiedzy z danego tematu. Jeśli jednak nasza organizacja stawia na nowe technologie i wynalazczość, możemy przeprowadzić szkolenie z funkcją innowacyjną, która ma pobudzić naszych podwładnych do kreatywnej pracy. Niektórzy pracodawcy organizują również szkolenia z powodów czysto społecznych – aby zintegrować czy poznać ze sobą grupę ludzi.

Co po kolei?

Jeśli ustalenie formy i celu szkolenia jest już za nami, możemy wraz z trenerami rozpocząć budowę schematu postępowania. Powinien on opierać się na racjonalnych przesłankach i zawierać kilka elementów niezbędnych do przeprowadzania pomocnych warsztatów. Przede wszystkim musimy wskazać konkretną już grupę szkoleniową i szczegółowo zanalizować jej potrzeby. Następnie na tej podstawie dobieramy narzędzia, techniki i sposoby przekazywania niezbędnej wiedzy oraz rodzaje materiałów szkoleniowych. Kolejnym etapem jest przeprowadzenie całego szkolenia zgodnie z założonym scenariuszem. To jednak jeszcze nie koniec – wiele podmiotów nie docenia wagi oceny i analizy kursu przez jego uczestników. Tego typu feedback najłatwiej otrzymać w toku ankiety, której wyniki następnie powinny zostać skrupulatnie zanalizowane pod kątem zwiększenia efektywności szkoleń w przyszłości.

Organizacja dobrego szkolenia nie jest wcale tak trudną sprawą pod warunkiem, że mamy na to dobry plan, znamy potrzeby jego uczestników i wiemy, gdzie szukać odpowiednich trenerów. Wszystko tak naprawdę przychodzi z czasem, ale jeśli nie mamy czasu na eksperymentowanie na żywym organizmie, zawsze możemy skorzystać z pomocy firm szkoleniowych i eventowych, które doskonale znają się na prowadzeniu tego typu imprez.

Tekst powstał przy współpracy z portalem Dom Wiedzy

Share