Charakterystyka pracy doradcy finansowego

charakterystyka-pracy-doradcy-finansowegoDoradca finansowy to pośrednik klienta, który chce zdobyć kredyt w banku, który po spełnieniu przez niego określonych warunków, udzieli go. Zapotrzebowanie na tego typu usługi pośrednicze jest coraz wyższe. Powodem tego są coraz większe wymagania i restrykcyjne procedury podczas udzielania przez banki kredytów.

Przeciętny człowiek, który pracuje 8h dziennie i posiada rodzinę, nie ma czasu na to, aby odwiedzać każdy z banków osobno i przeprowadzać długie rozmowy z ich pracownikami. Dlatego też korzysta z usług doradcy finansowego. Pomoże on w podjęciu prawidłowej decyzji i naprowadzi na najkorzystniejszą ofertę finansową. Uwzględni przy tym wszystkie aspekty związane z indywidualną sytuacją kredytobiorcy.

Doradcę finansowego możemy znaleźć w biurze doradztwa finansowego oraz w banku. Niektórzy z nich zakładają własną działalność gospodarczą i pracują indywidualnie. Praca doradcy opiera się na obsłudze osób, które są zainteresowane zaciągnięciem kredytu. Na pierwszym spotkaniu, musi on zapoznać się z potrzebami kredytobiorcy, dokładnie je określić i omówić kwotę jaką jest zainteresowany. Musi zdobyć informacje o tym, jaki rodzaj kredytu chce wziąć klient:  

 – kredyt walutowy

 – udzielany w złotówkach  

Doradca musi też zapoznać się z obecną sytuacją finansową kredytobiorcy i sprawdzić możliwości jego zabezpieczenia się, np. hipotekę, poręczycieli, ustalić wysokość rat. Dochodzi także do przedstawienia wszystkich dokumentów, dzięki którym bank rozpozna czy klient zainteresowany kredytem jest zdolny do jego spłacania. Wśród dokumentów muszą znaleźć się:

 – dokument o zarobkach – zaświadczenia z ZUS – dokumenty z sądu – druki bankowe  

Doradca kredytowy czy finansowy finansowy pomaga klientowi przy wypełnianiu i kompletacji wszystkich dokumentów. Czasami zderza się, że klienci są postawieni w czarnym świetle przez negatywną historię w BIK. Doradca pomoże oczyścić wizerunek w rejestrze, dzięki czemu sprawnie i szybko możemy przejść pozostałe procedury.

Kiedy dokumenty i wniosek o kredyt zostają złożone, doradca co jakiś czas kontaktuje się z bankiem i sprawdza na jakim etapie znajduje się sprawa klienta. Panuje nad tym, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Wszystkie wiadomości jest zobowiązany przekazać swojemu klientowi, a ewentualne błędy pomóc mu poprawić.

Otrzymanie kredytu przez klienta jest oficjalnym etapem kończącym całą współpracę. Doradca otrzymuje zapłatę od banku, który udzielił jego klientowi kredytu.

Praca doradcy finansowego gwarantuje sporą swobodę działań i niezależność. Na efektywność pracy, duży wpływ ma regularne i sprawne prowadzenie kalendarza spotkań. Stały kontakt z klientami, spotkania w różnych miejscach, w różnych sprawach. Wszystko musi być dopracowane, a doradca finansowy nie może pozwolić sobie na bycie mało profesjonalnym. Musi pamiętać o tym, aby przygotowywać wyliczenia, konspekty, oferty kredytowe, prowadzić negocjacje, analizować klientów i ich sytuacje. Nie jest to proste, ale mając głowę na karku i będą dobrze zorganizowanym, bez problemu sobie poradzi.

Doradcy finansowi często przebywają w swoich biurach. Komputer, biurko i sterta papierków to główne miejsce ich pracy. Nie każdy dojeżdża do klienta, jednakże posiadanie prawa jazdy i większa dyspozycyjność sprawiają, że doradca finansowy jest bardziej rzetelny w oczach klienta.

Źródło: Artykuł Sponsorowany.

Share