Założenia metodyki zarządzania projektami PRINCE2

Skuteczne zarządzanie oznacza umiejętność realizacji określonego projektu w ustalonym terminie, zaś projekt to rodzaj planu precyzyjnie określającego przede wszystkim cel, termin jego osiągnięcia, zakres i harmonogram działań, oszacowanie możliwości pod kątem posiadanych zasobów ludzkich, materialnych i niematerialnych i koszty realizacji.

Co oznacza PRINCE2

Projekty mogą mieć rozmaity charakter i dotyczyć najróżniejszych dziedzin, ale zarządzanie nimi może opierać się na tych samych schematach. Tego rodzaju schemat określa się jako metodykę zarządzania. Obecnie ogromną popularność zyskała sobie metodyka zarządzania projektami nazwana PRINCE2. Nazwa jest skrótem słów Projects In Controlled Environments, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza Projekty w sterowanym środowisku. Oparta na najlepszych praktykach zarządzania, metodyka PRINCE 2 jest szczególnie przydatna w biznesie, bowiem bardzo ważnym jej składnikiem jest uzasadnienie biznesowe polegające na określeniu konkretnych celów uzasadniających podjęcie realizacji projektu.

 

Podstawowe założenia

Podstawą metodyki PRINCE 2 jest zdefiniowanie siedmiu procesów wyższego rzędu, którymi są: strategiczne zarządzanie projektem, przygotowanie założeń – uruchamianie, inicjowanie projektu, sterowanie etapem, zarządzanie wytwarzaniem produktów, zarządzanie zakresem etapu, zamykanie projektu. Każdy z tych procesów dzieli się na mniejsze jednostki obejmujące bardziej skonkretyzowane czynności. I tak na przykład w fazie uruchamiania projektu podejmuje się między innymi takie działania, jak utworzenie zespołu zarządzającego projektem, określenie celów, zdefiniowanie metody realizacji, ocena zasadności biznesowej i ryzyka, przygotowanie założeń i inne.

Działanie etapami

Projekty realizowane według metodyki PRINCE2 są podzielone na poszczególne etapy zarządcze. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne dla realizacji całości projektu, ponieważ umiejętne sterowanie etapem pozwala na bieżącą analizę i ocenę postępów, rejestrowaniu pojawiających się zmian i podejmowaniu adekwatnych decyzji, regularną kontrolę stanu realizacji projektu na danym etapie, wreszcie podejmowaniu ewentualnych działań korygujących i odebraniu wykonanej grupy zadań. Etap kończy się raportem dla organu nadzorującego, którym jest w tym przypadku Komitet Sterujący.

Eliminowanie starych błędów

Metodyka zarządzania projektami PRINCE2 zakłada też równowagę stron uczestniczących w całym projekcie, czyli dostawcy i klienta oraz pełniącego swoistą funkcję arbitra przewodniczącego Komitetu Sterującego. Bardzo ważne jest też kategoryczne rozdzielenie poszczególnych ról, w szczególności przewodniczącego Komitetu Sterującego i Kierownika Projektu; Kierownika Projektu i Audytora itd. W przekonaniu autorów metodyki PRINCE2, błędy popełniane w tych właśnie kwestiach stanowią jedne z ważniejszych przyczyn niepowodzeń w tradycyjnej realizacji projektów.

Więcej informacji na temat tej metodyki oraz certyfikatów i egzaminów PRINCE2 na inprogress.pl

Share

Dodaj komentarz