Specjaliści IT chcą pracować w Polsce – raport firmy Antal It@PL – Rynek pracy IT w Polsce

Jak wynika z najnowszego raportu firmy Antal It@PL – Rynek pracy IT w Polsce, programiści chętnie robią karierę w Polsce, a wybierając nowego pracodawcę częściej zwracają uwagę na prestiż firmy niż na warunki finansowe. Badanie, które premierę miało 19 listopada, odbyło się pod patronatem PAIiIZ.

– Tendencje wynagradzania w branży IT w obszarze rozwoju i wdrażania oprogramowania wzrastają w tempie 10% – komentuje Aleksandra Kujawa z Antal IT Service. Tempo wzrostu płac wpływa na decyzje zawodowe programistów. Okazuje się, że szukając pracy w Polsce, 34% z nich  kieruje się czynnikami finansowymi. Jednak ważniejszym od wysokości pensji są dla nich warunki pracy, takie jak prestiż firmy (45% głosów) czy  styl zarządzania i kultura organizacyjne potencjalnego pracodawcy (41% głosów). Jak ocenia ekspert PAIiIZ Michał Szaraniec, sektor IT jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów polskiej gospodarki. – Rynek wewnętrzny usług IT to już nie tylko duże miasta, ale i średnie oraz mniejsze lokalizacje, jak: Bielsko – Biała, Koszalin czy Zielona Góra – dodaje.

Badanie pokazuje też, że jedna piąta polskich informatyków nie jest zainteresowana pracą zagraniczną, a międzynarodowe doświadczenie deklaruje 34% programistów. Okazuje się, że w przeciwieństwie do kryteriów wyboru nowej pracy w Polsce, to właśnie czynniki finansowe byłyby głównym bodźcem do emigracji (72% odpowiedzi). Połowa respondentów w wyjeździe za granicę upatrywałaby dalszego rozwoju, a około 30% chciałby się sprawdzić w innej kulturze pracy. Dokąd chcieliby wyjechać polscy programiści? 72% badanych wymienia bliskie sąsiedztwo, czyli Europę Zachodnią. W pierwszej trójce znalazła się też Ameryka Północna (44%) i Europa Północna (40%)

Badanie IT@PL przeprowadzone zostało metodą CAWI na przełomie września i października 2015 na próbie 744 specjalistów IT w Polsce. (PAIiIZ)

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z RAPORTEM!

Źródło: PAIiIZ

 

 

Share

Dodaj komentarz