Jak system ERP podnosi efektywność firmy?

151372034043046100Myślisz, że wypracowane procedury w pełni wystarczą, by Twoja firma działała sprawnie? Okazuje się, że w praktyce bywa z tym różnie i dopiero wdrożenie oprogramowania porządkującego informacje na temat zasobów przedsiębiorstwa pomaga w jego efektywnym działaniu. Dlaczego warto postawić na ERP? Poznaj główne argumenty!

Dane zawsze aktualne

Jeżeli wszystkie działy będą korzystać z jednego systemu, a wszelkie zmiany dotyczące zasobów i funduszy wprowadzały bezpośrednio do systemu ERP, unikniesz wielu problemów związanych z nieaktualnymi informacjami i ustalaniem, która wersja pliku jest bardziej aktualna. To nie tylko przyspieszy procesy, ale i pomoże uniknąć istotnych błędów decyzyjnych.

Uzyskany przez wdrożenie ERP porządek w danych objawia się jednak nie tylko w ich aktualności, lecz również w łatwym ich wyszukiwaniu. Nie trzeba w tym celu przeglądać wielu różnych plików – wszystko jest w jednym miejscu.

Dopasowanie do potrzeb

W przeciwieństwie do większości systemów CRM, dobre oprogramowanie ERP może zostać dostosowane konkretnych do potrzeb danej firmy. Software house'y wyspecjalizowane w ich implementacji, zazwyczaj poprzedzają wdrożenie ERP dokładną analizą sposobu funkcjonowania przedsiębiorstwa i zadaniem szeregu pytań na temat oczekiwań i potrzeb.

Dopiero po skompletowaniu informacji rozpoczyna się praca nad dodawaniem i modyfikowaniem poszczególnych modułów, a także optymalizowaniu dostępnych opcji do faktycznych potrzeb.

Pełna integracja i prognozowanie

Ważna cechą systemów ERP jest możliwość ich zintegrowania z magazynem, księgowością i wszystkimi innymi działami. Znacząco to ułatwia nie tylko wspomniane już bieżące zarządzanie, lecz także planowanie długofalowe, czy stopniowe eliminowanie problemów generujących niepotrzebne koszta.

Co więcej, automatyczne generowanie statystyk stanowi ułatwienie prognozowania trendów oraz możliwości lepszego wykorzystania dostępnych zasobów (zarówno tych ludzkich, jak i materialnych). To z kolei stanowi istotną przewagę konkurencyjną i pozwala na efektywniejszy rozwój.

Share