Trei Real Estate zwiększyło swoje przychody do blisko miliarda euro

  • Grupa Trei Real Estate podsumowuje pierwsze półrocze 2020 r. na wszystkich swoich sześciu rynkach międzynarodowych
  • Wartość portfela nieruchomości pozostała na niezmienionym poziomie 1,2 mld euro
  • W realizacji i planach znajduje się obecnie 3 800 lokali mieszkalnych
  • Prace kontynuowane są bez znaczących opóźnień związanych z COVID-19
  • Wolumen przejęć wynosi w przybliżeniu 64 mln euro
  • W drugiej połowie 2020 roku działania będą skoncentrowane na rozwoju budownictwa mieszkaniowego w Niemczech i Polsce
  • 205 mln euro – tyle nowych inwestycji planowanych jest na drugą połowę 2020 roku

Warszawa, 26 sierpnia 2020 – Trei Real Estate GmbH (grupa Trei Real Estate), międzynarodowa grupa z branży nieruchomościowej, a także deweloper nieruchomości mieszkaniowych i handlowych z Niemiec, podsumowała właśnie swoje wyniki za I półrocze 2020 r. z działalności na sześciu rynkach – w Niemczech, Polsce, Czechach, Słowacji, Portugalii i USA. W pierwszej połowie 2020 r. firma zwiększyła wolumen projektów w budowie do 960 mln euro, co stanowi wzrost o 230 mln euro (31%) rok do roku i o 60 mln euro w stosunku do końca 2019 r. W podziale na rodzaj inwestycji przekłada się to na 175 mln euro w nieruchomościach handlowych (na koniec 2019 r.: 170 mln euro) oraz 785 mln euro w segmencie mieszkaniowym (na koniec 2019 r.: 730 mln euro).

Stabilny międzynarodowy portfel inwestycji nieruchomościowych

W połowie roku 2020 całkowita wartość istniejącego portfela Trei pozostała na niezmienionym w stosunku do końca 2019 r. poziomie 1,2 mld euro. Portfolio aktywów, którymi na koniec czerwca br. zarządzała spółka, stanowi 392 nieruchomości, z czego 36% znajduje się w Polsce (144 aktywa), 31% w Niemczech (123 aktywa), a 17% w Czechach (68 aktywów).

“Pomimo kryzysu związanego z koronawirusem, w pierwszym półroczu 2020 roku kontynuowaliśmy prace nad dotychczasowymi inwestycjami oraz rozszerzyliśmy naszą dotychczasową działalność deweloperską. Wszystkie rozpoczęte przed pandemią projekty, mimo lockdownu realizowane są na wszystkich naszych rynkach bez znaczących zakłóceń. Naszym priorytetem są działania w zakresie ekspansji na rynku mieszkaniowym. W budowie są obecnie cztery osiedla Trei w Niemczech, a wiosną br. projekt “Zollhafen Mainz” dzięki wyborowi firmy architektonicznej wszedł w kolejny etap realizacji. W kwietniu 2020 r. sfinalizowaliśmy zakup działki w Hamburgu i tym samym uruchomiliśmy następną inwestycję. Poza Niemcami Polska jest dla nas bardzo ważnym rynkiem. Tutaj rozwijamy aktualnie dwa projekty mieszkaniowe – w budowie są osiedla we Wrocławiu i Łodzi, a dwa nowe pozostają w fazie przygotowań. Jedno z nich powstanie w Warszawie, drugie w Poznaniu. Łącznie firma Trei zbuduje w Polsce 1 600 mieszkań. Na początku roku rozpoczęliśmy również naszą drugą inwestycję w Stanach Zjednoczonych w Charleston w Karolinie Południowej”, wyjaśnia Pepijn Morshuis, CEO Trei Real Estate.

Projekty mieszkaniowe w Polsce są w trakcie realizacji

Trei posiada obecnie około 3 800 lokali mieszkalnych w fazie rozwoju lub planowania w Polsce, Niemczech, Czechach i Stanach Zjednoczonych, z czego 40% znajduje się w Polsce, 35% w Niemczech, 20% w Stanach Zjednoczonych, a pozostałe pięć procent w Czechach.

“W kwietniu br. we Wrocławiu zakończyliśmy pierwszy etap osiedla przy ul. Bacciarellego 54 i od razu ruszyła sprzedaż mieszkań w ramach kolejnej fazy inwestycji. Natomiast w marcu ogłosiliśmy rozpoczęcie działalności na drugim rynku mieszkaniowym, tj. w Łodzi, gdzie wystawiono na sprzedaż 104 lokale na nowoczesnym Osiedlu Kraft przy ul. Traktorowej 50”, dodaje Jacek Wesołowski, dyrektor zarządzający Trei Real Estate Poland.

Trei planuje także inwestycje mieszkaniowe w kilku innych miastach w Polsce i obecnie jest w trakcie zbierania pozwoleń na rozpoczęcie budowy. W Poznaniu u zbiegu ulic Słowiańskiej i Piątkowskiej deweloper zamierza wybudować trzy budynki o różnej kubaturze. W sumie będzie to 640 lokali mieszkalnych, z czego 500 zostało zaprojektowanych z myślą o studentach. Plany inwestycyjne zakładają też powstanie mieszkań na warszawskim Ursusie.

Vendo Parki w Polsce nie zwalniają tempa

Na koniec czerwca 2020 r. Grupa Trei Real Estate miała w swoim portfelu 27 parków handlowych pod marką Vendo Park, z czego 17 zlokalizowanych jest w Polsce. Do końca roku liczba ta zwiększy się jeszcze w naszym kraju o 5 – w sierpniu uruchomiony został kolejny park, a Trei planuje jeszcze cztery otwarcia takich obiektów.

“Chcemy być największym inwestorem parków handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, ze szczególnie silną pozycją lidera w Polsce, ponieważ potencjał dla tego formatu jest tutaj wciąż bardzo duży”, komentuje Pepijn Morshuis.

Z powodu pandemii i ograniczeń w funkcjonowaniu sektora handlowego od kwietnia br. odbywały się negocjacje pomiędzy właścicielami parków handlowych a najemcami. W rozmowach tych uczestniczyło 38 sieci i firm prowadzących ponad 900 sklepów w ponad 200 obiektach na terenie całego kraju. Dzięki tej inicjatywie wszystkie centra handlowe mniejszego formatu były otwarte już pod koniec maja. Trei był jedną z trzech firm reprezentujących grupę właścicieli parków handlowych działających w Polsce w rozmowach z najemcami.

“Nie spodziewaliśmy się, że nasze Vendo Parki tak szybko wrócą do swoich obrotów sprzed pandemii, a nawet je zwiększą. Tymczasem sklepy niektórych z naszych najemców odnotowują dziś obroty nawet o 20-60% wyższe niż przed lockdownem. Mimo sytuacji z Covid-19 kontynuowaliśmy nasze plany rozwoju. W pierwszej połowie 2020 roku otworzyliśmy dwa nowe Vendo Parki w Jaworze i Płocku. Kolejny, wynajęty w 100%, właśnie rozpoczął działalność w Solcu Kujawskim. Nasze plany w tym roku obejmują jeszcze budowę i oddanie do użytku parków handlowych w Częstochowie, Zielonce, Łukowie i Władysławowie. Osiągnęliśmy tempo wzrostu sieci Vendo Park do siedmiu ukończonych obiektów rocznie i zamierzamy utrzymać ten poziom w przyszłości” – mówi Jacek Wesołowski, Trei Real Estate Poland.

Przejęcia

Łączna wartość transakcji na koniec pierwszego półrocza 2020 r. wyniosła 64 mln euro, co w całości przeznaczone jest na nowe akwizycje, szczególnie na zakup działek pod Vendo Parki oraz pod nieruchomości mieszkaniowe w Polsce. Pepijn Morshuis skomentował decyzje inwestycyjne Trei w drugiej połowie 2020 r.: “W Stanach Zjednoczonych rozważamy zaangażowanie się we wspólne przedsięwzięcia z nowymi partnerami, równocześnie realizując nasze obecne projekty mieszkaniowe na terenie Karoliny Południowej i Północnej. Natomiast w Niemczech dokonujemy przeglądu naszego portfela nieruchomości retail. Chcemy zidentyfikować projekty z potencjałem do rozwoju dodatkowej oferty mieszkaniowej.”

“Inwestujemy w realizację i rozwój naszej działalności deweloperskiej między innymi poprzez podnoszenie wskaźnika dźwigni finansowej. W tym roku mamy zamiar pozyskać w sumie ok. 205 mln euro, co przełoży się na wzrost wskaźnika dźwigni do około 40-45%. W dalszej perspektywie możemy osiągnąć poziom nawet do 50%”, dodaje Matthias Schultz, dyrektor finansowy Trei.

Źródło: Informacja prasowa.

Share