„Spotkajmy się w połowie drogi”, czyli jak wybrać lokalizację dla firmy?

Doświadczeni doradcy na rynku nieruchomości mają w zwyczaju powtarzać, że przy wyborze nowego biura kluczowe znaczenie mają 3 zasadnicze czynniki: lokalizacja, lokalizacja oraz lokalizacja. Przyjrzyjmy się aspektom, jakie warto wziąć pod uwagę, poszukując adresu dla naszej firmy!

Pierwszy aspekt, nad jakim na pewno należy się pochylić, to ogólny scenariusz rozwoju firmy. Jeśli planujemy sukcesywny wzrost zatrudnienia, biura należy szukać w takim miejscu, w którym możliwe będzie wynajęcie dodatkowych powierzchni w nieodległym czasie. Aby pracować komfortowo, zespół potrzebuje przestrzeni – „upchnięcie” kolejnych pracowników w biurze, które wynajmowaliśmy z myślą o aktualnym na tamten czas składzie osobowym, rzadko kiedy sprawdza się w praktyce.
Wybór lokalizacji biura warto też uzależnić od rodzaju prowadzonej działalności. Dla firm, w których istotną rolę odgrywa bezpośredni kontakt z klientem, najlepszą opcją będzie reprezentacyjna siedziba w ścisłym centrum miasta. Ta zasada dotyczy szczególnie podmiotów z branży finansowej, ubezpieczeniowej czy prawnej, ale także dynamicznie rosnące firmy kreatywne i technologiczne, którym zależy na budowaniu wizerunku wśród obecnych i potencjalnych pracowników.

Dojazd – sprawa kluczowa

Kolejny aspekt jest dość prozaiczny, co bynajmniej nie umniejsza jego randze. Mowa tu oczywiście o skomunikowaniu naszego biura z innymi częściami miasta. Biuro to miejsce, w którym znajdujemy się zazwyczaj pięć dni w tygodniu (mniej, jeżeli firma pracuje w trybie zdalnym lub hybrydowym). Dobrze więc, jeśli wszyscy pracownicy będą mogli do niego wygodnie dojechać. Jak podpowiadają eksperci, nie tylko samochodem.
W rozmowach z firmami poszukującymi biura kładziemy duży nacisk na kwestie dojazdu. Zawsze powtarzamy, że należy się dobrze wsłuchać w to, co mają nam do powiedzenia sami pracownicy, gdyż to oni stanowią najcenniejszy zasób organizacji – podkreśla Monika Hryniewicz, Head of Leasing w firmie OPG Property Professionals zajmującej się doradztwem i reprezentacją najemców w rozmowach z właścicielami biur. – Dostępność miejsc parkingowych to oczywiście zawsze kwestia kluczowa, choć w myśl ekologicznych trendów coraz więcej osób dojeżdża do pracy komunikacją miejską, rowerem lub hulajnogą. Poszukując biura, warto zatem zwrócić uwagę na znajdującą się w pobliżu infrastrukturę komunikacyjną – dodaje.
Warto jednocześnie pamiętać, że nawet mała firma z reguły zatrudnia pracowników zamieszkujących bardzo różne rejony miasta, a niekiedy wręcz osoby z obrębu aglomeracji miejskiej. W takim przypadku naszym atutem będzie wynajem biura w śródmieściu – nie tylko ze względu na to, iż jest to najbardziej „demokratyczny” wybór. To właśnie w środkowej strefie miasta zazwyczaj zlokalizowane są dworce kolejowo-autobusowe czy centra przesiadkowe komunikacji miejskiej.

Biuro w śródmieściu? Najlepiej w Łodzi!

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione czynniki, szczególnie atrakcyjnym miejscem dla dynamicznie rozwijającej się firmy jest tzw. „łódzki Manhattan”, czyli kwartały na przecięciu ulicy Piotrkowskiej i alei Piłsudskiego. Bez problemu dojedziemy tu zarówno samochodem, jak i rowerem. Rytm życia w tej części miasta wyznacza zaś przystanek Piotrkowska Centrum, który obsługuje połączenia ze wszystkimi częściami Łodzi oraz jest świetnie skomunikowany z dworcami Łódź Kaliska (5 minut tramwajem) i Łódź Fabryczna (12 minut). Jest to także strefa, w której nie brakuje przestrzeni biurowych o zróżnicowanej charakterystyce i standardzie…
Jeśli interesuje nas najwyższa półka i najnowocześniejsze udogodnienia techniczne, świetnym wyborem będzie obiekt klasy A – Teal Office. Jeśli zależy nam bardziej na unikatowym klimacie biura, tuż obok stoi odrestaurowany budynek z czerwonej cegły, czyli Sepia Office. Znajdujący się tu najemcy mają dostęp do znajdującej się po sąsiedzku przestrzeni coworkingowej Co\Walk HUB, a w niedalekiej przyszłości – do kolejnych powierzchni w nowym budynku Fern Office – wymienia Monika Hryniewicz. – Jeśli firma chce zoptymalizować koszt wynajmu biura, a przy tym zyskać doskonale skomunikowaną oraz klimatyczną przestrzeń z prywatnym tarasem, może udać się do budynku Orange Plaza. Centrum Łodzi daje elastyczność, jakiej próżno szukać w innych miejscach – podsumowuje ekspertka OPG.

Spotkajmy się w połowie drogi

Lokalizacja firmy może być zarówno jej atutem, jak i przeszkodą w realizacji założonych celów biznesowych. Szukając nowego biura, na pewno warto wziąć pod uwagę wiele czynników, na czele z preferencjami samych pracowników. Bo żeby wszystkim pracowało się dobrze, trzeba czasem spotkać się w połowie drogi – dosłownie i w przenośni!
Źródło: Informacja prasowa.
Share