Śląscy artyści stworzyli mural na konstrukcji biurowca .KTW II

W Katowicach powstaje najwyższy budynek biurowy w metropolii GZM – .KTW II. Na jego konstrukcji pojawiły się osłony przeciwwiatrowe, które stały się płótnem dla artystów grupy NIETAK. Wykonany przez nich mural ma wyrażać przywiązanie inwestora do lokalizacji, w której realizuje swój flagowy kompleks biurowy.

default

Konstrukcja .KTW II mierzy obecnie 60 metrów. Na najwyższych kondygnacjach budynku, od strony al. Roździeńskiego i al. Korfantego, zostały zamontowane osłony przeciwwiatrowe. Ich podstawowym zadaniem jest zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa i komfortu pracy, poprzez ochronę przed wymagającymi warunkami atmosferycznymi. Chodzi przede wszystkim o siłę wiatru, która rośnie wraz z wysokością, co odczuwają budowniczy.

Biurowiec z przesłaniem
Osłony stały się również polem do realizacji projektu artystycznego zainicjowanego przez inwestora kompleksu biurowego .KTW. TDJ Estate do współpracy przy akcji zaprosił zespół NIETAK.EU, specjalizujący się w sztuce ulicznej. Na powierzchni ok. 320 mkw. artyści namalowali obrazy, które podkreślają charakter .KTW oraz jego umiejscowienie w krajobrazie centrum miasta.

– Tym projektem wyrażamy nasze przywiązanie do Katowic. Jesteśmy dumni z tego że .KTW powstaje właśnie tu – w sercu miasta i metropolii. Jako inwestor od lat jesteśmy związani z regionem. Cenimy śląskie wartości, co staramy się odzwierciedlać w naszych projektach mieszkaniowych i komercyjnych. .KTW jest tego najlepszym przykładem. Kiedy w naszym zespole pojawił się pomysł na tę akcję, oczywistym było dla nas zaproszenie do współpracy utalentowanych, śląskich artystów, z którymi łączą nas wspólne korzenie. Zespół NIETAK, którego prace od dawna ozdabiają miejską przestrzeń, spisał się na medal. Mamy nadzieję, że katowiczanie i osoby odwiedzające miasto podzielą nasze przekonanie – mówi Katarzyna Pudłowska, marketing team leader w TDJ Estate.

Jak powstawał najwyższy mural w Katowicach?
By zachować projekt w tajemnicy, a jednocześnie nie kolidować z przebiegiem prac na budowie, artyści NIETAK.EU pracowali nocą. W pierwszej kolejności przygotowali powierzchnię malarską, którą tworzyły 44 płyty o wysokości ponad 6 metrów i szerokości ok. 1 metra. Została ona ułożona na parterze budynku i oznaczona tak, aby zespół odpowiadający za montaż osłon, mógł poskładać ją później niczym puzzle. Tyle że na wysokości ok. 50 metrów nad powierzchnią gruntu.
Malowanie odbywało się z poziomu podnośnika nożycowego. Dzięki użyciu projektora do wyświetlenia obrazów, zostały zachowane właściwe proporcje muralu. Precyzyjne wykonanie tego zadania utrudniał fakt, że osłony są wykonane z blachy trapezowej. Strumień farby padający na załamania blachy mógł powodować odkształcenia obrazu, jednak profesjonaliści z grupy NIETAK.EU sprostali i temu wyzwaniu. 23-letnie doświadczenie, jakim mogą pochwalić się nieliczni twórcy sztuki ulicznej w Polsce, pozwoliło im zachować dokładność i sprawne tempo malowania.

Jak projekt oceniają twórcy NIETAK?
– Malowanie osłon, które dziś są przymocowane na konstrukcji .KTW II, było nietypowym zleceniem. To najwyżej położony mural, jaki kiedykolwiek wykonaliśmy. Cieszę się, że zostaliśmy zaproszeni do tej współpracy, ponieważ idea projektu jest nam bliska, a sama realizacja przyniosła dużo satysfakcji i była ekscytującym doświadczeniem. Liczymy, że akcja będzie kontynuowana i uda nam się zmalować coś więcej – komentuje Łukasz Zasadni, autor muralu i właściciel firmy NIETAK.EU.

Pomalowane osłony przeciwwiatrowe będą wykorzystywane na budowie aż do momentu wykonania 32. piętra. Inwestor rozważa umieszczenie dodatkowych fragmentów muralu na kolejnych osłonach, które planuje zamontować na budynku od strony północnej, naprzeciw .KTW I. O szczegółach będzie informował za pośrednictwem fanpage’a inwestycji na Facebooku: www.facebook.com/biurowce.ktw

***
Projekt .KTW
Zlokalizowana obok legendarnego katowickiego „Spodka” inwestycja została zaprojektowana jako kompleks dwóch obiektów połączonych trzypoziomowym garażem podziemnym. Zdecydowana większość powierzchni budynków będzie pełniła funkcje biurowe, które zostaną uzupełnione o przestrzeń handlowo-usługową, gdzie znajdą się m.in.: kantyna, restauracja, oddział banku oraz firmy sektora finansowego. Pierwszy z biurowców – .KTW I – rozpoczął działalność w czerwcu 2018 r. W gronie jego najemców znaleźli się m.in. Fujitsu Global Delivery Center, Teleperformance Poland, Citi Handlowy, EY, mBank, Sii Polska, Gastromall Group oraz Świat Prasy.

Zapraszamy do odwiedzenia: www.ktw.com.pl | Facebook Biurowce .KTW | Instagram biurowce.ktw

***
Inwestor
TDJ w obszarze Estate realizuje projekty mieszkaniowe, biurowe, a także gruntowe (land developing). Portfolio inwestora obejmuje m.in. Osiedle Franciszkańskie w Katowicach, kompleks wielorodzinny Bardowskiego 1 na os. Witosa, Zieloną Dolinę w Zabrzu oraz Osiedle Wieszowa w powiecie tarnogórskim. W maju 2019 roku ruszyła budowa Pierwszej Dzielnicy – inwestycji mieszkaniowej zlokalizowanej w bezpośrednim sąsiedztwie katowickiej Strefy Kultury, nieopodal kompleksu biurowego .KTW.

***
TDJ
TDJ jest firmą rodzinną, która buduje długoterminową wartość, inwestując w obszarach: Equity, Venture, Estate, Finance i Foundation. Portfel TDJ Equity składa się między ze spółek notowanych na GPW – m.in. FAMUR, PGO, Zamet oraz spółek niepublicznych – Teamtechnik, FPM i NiUW Glinik. TDJ realizuje również inwestycje w sektorze nieruchomości biurowych i mieszkaniowych, poprzez TDJ Estate. W obszarze TDJ Venture, poprzez partycypację w funduszu TDJ Pitango Ventures, realizowane są inwestycje w innowacyjne, technologiczne startupy o globalnym potencjale. TDJ Finance skupia się na inwestycjach w płynne aktywa finansowe.
TDJ dzieli się swoimi sukcesami inwestując w wiedzę oraz potencjał ludzki. W tym obszarze działa Fundacja TDJ, która realizuje projekty koncentrujące się na wspieraniu edukacji i rozwoju osobistego dzieci i młodzieży.
Więcej informacji na stronie www.tdj.pl

***
Medusa Group
Medusa Group to interdyscyplinarne studio projektowe założone w 1997 r. przez Przema Łukasika i Łukasza Zagałę. Na przestrzeni przeszło dwudziestu lat zespół znacząco rozwinął działalność, zyskując bogate doświadczenie i stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych brandów projektowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Tym, co definiuje dziś Medusa Group jest stała współpraca z artystami rozmaitych dziedzin sztuki.
Medusa Group, współpracując z renomowanymi biurami inżynierskimi, od 2007 r. zaprojektowała i zrealizowała ponad pół miliona powierzchni w obiektach różnej funkcji. Pracownia wygrała ponad 20 konkursów, otrzymała przeszło 30 nagród, będąc trzykrotnie nominowana do prestiżowego plebiscytu Miesa van der Rohe.
W 2016 r. otwarty został warszawski oddział biura oraz filia w Londynie. W portfolio studia znajdują się m.in. osiedla mieszkaniowe, parki biurowe i zespoły handlowe, domy jednorodzinne, a także instalacje przestrzenne z pogranicza architektury i designu, realizowane w Polsce i za granicą.

Źródło: Informacja prasowa.

Share