Raport: Polski rynek BPO/SSC w 2016 roku

miasta-regionalne_rynek-bpo_ssc Polska umacnia pozycję wiodącej europejskiej lokalizacji dla sektora nowoczesnych usług dla biznesu. W kraju działa już ponad 1000 centrów BPO/SSC, w których zatrudnionych jest ponad 200 tys. osób. W ciągu ostatnich lat roczne tempo wzrostu branży dochodziło do 20 proc. Nic nie wskazuje na to, żeby rozwój tej gałęzi polskiej gospodarki w najbliższym czasie miał wyhamować. Sektor BSS od dawna generuje większość popytu na powierzchnię biurową w miastach regionalnych. Specjaliści Walter Herz szacują, że w ciągu najbliższych 3-4 lat branża będzie potrzebowała miliona mkw. powierzchni biurowej.

Najwięcej centrów nowoczesnych usług dla biznesu ulokowało się w Warszawie. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych podała niedawno, że na warszawskim rynku działa już 160 centrów usług wspólnych. Pod względem liczebności centrów Warszawa plasuje się na pierwszej pozycji w kraju. W firmach sektorowych w stolicy pracuje prawie 36,7 tys. osób, co daje aglomeracji warszawskiej  drugą pozycję po Krakowie pod względem zatrudnienia w tym segmencie rynku.

Kraków z największą liczbą pracowników, Warszawa z największą liczbą centrów

W stolicy Małopolski branża skupia ponad 50 tys. pracowników, a szacunkowe prognozy mówią, że do 2020 roku zatrudnienie w krakowskich centrach BPO, IT, SSC, R&D może się zwiększyć do 70 tys. osób. Szybki wzrost sektora dopinguje do większej aktywności deweloperów działających w segmencie biurowym. Walter Herz podaje, że w Krakowie trwa obecnie budowa 300 tys. mkw. powierzchni biurowej, głownie z myślą o firmach outsourcingowych.   

W minionych latach uwaga inwestorów branżowych skupiona była głównie na Krakowie, a także Wrocławiu, w którym zatrudnienie w sektorze usług dla biznesu jest porównywalne z Warszawą. W ubiegłym roku to jednak Warszawa, która stale zyskuje na atrakcyjności wśród międzynarodowych firm, zaczęła mieć przewagę konkurencyjną nad innymi ośrodkami. Głównym powodem zwrotu jest nie tylko największy w kraju wybór wysokiej klasy powierzchni biurowej (w budowie pozostaje prawie 700 tys. mkw. biur, a całkowita podaż przekracza 5 mln mkw.),  ale przede wszystkim największy dostęp do wykwalifikowanych kadr.

Ośrodki BSS w 40 miastach

To właśnie odczuwalne ostatnio braki kadrowe w dużych aglomeracjach, szczególnie w Krakowie i Wrocławiu, otwierają możliwości szybszego rozwoju branży, nie tylko w aglomeracji warszawskiej, ale także w lokalizacjach regionalnych. Atutem naszego kraju jest też duża liczba ośrodków BSS. Sektor rozwija się już w ponad 40 miastach w Polsce.

Wyraźną tendencją, która rysuje się w ostatnim czasie w branży usług dla biznesu  jest masowa automatyzacja i robotyzacja mniej wymagających procesów. Ale jednocześnie, jak zaznaczają eksperci Walter Herz, centra operacyjne zlokalizowane w Polsce coraz szerzej zaczynają obsługiwać zaawansowane procesy m.in. analityczne i finansowe, które wymagają specjalistycznej wiedzy i doświadczenia.

W ostatnim roku Polska ze swoimi czołowymi lokalizacjami biznesowymi kolejny raz awansowała w światowych rankingach. Specjaliści zwracają uwagę, że w naszym kraju obsługiwana jest znacząca liczba największych, światowych instytucji finansowych i banków. Firmy z sektora usług dla biznesu największe zapotrzebowanie zgłaszają obecnie na wysoko wykwalifikowanych informatyków, programistów i analityków, a także specjalistów finansowo-księgowych.

W 2016 roku mogliśmy obserwować liczne duże transakcje zawierane przez firmy sektorowe, które dotyczyły nie tylko nowych inwestycji i ekspansji na rynku polskim, ale także związane były z relokacją i konsolidacją firm.   

Warszawa rozwija skrzydła

W minionym roku bank Credit Suisse uruchomił w Warszawie centrum operacyjne, pod które wynajął 7,5 tys. mkw. w biurowcu Atrium 2 usytuowanym przy rondzie ONZ. Do tego samego biurowca na powierzchnię ponad 4 tys. mkw. wprowadziła się też globalna kancelaria prawna DLA Piper.  

Ponad 6 tys. mkw. w Gdańskim Business Center w Warszawie wynajęła spółka duńskiej firmy informatycznej KMD, która zapowiada dynamiczny rozwój w Polsce. Podobne plany ma globalny bank Goldman Sachs, który wiosną ubiegłego roku wynajął ponad 5 tys. mkw. na ostatnich piętrach warszawskiego biurowca Warsaw Spire. Tym samym zwiększył zatrudnienie do 240 osób. W tym roku firma planuje podwojenie liczby pracowników, wśród których znajdują się głównie informatycy, specjaliści od księgowości i bankowcy.

Również Luxoft Holding, dostawca usług rozwoju oprogramowania i innowacyjnych rozwiązań IT dla globalnej bazy klientów ogłosił w zeszłym roku otwarcie nowego centrum w Warszawie. Firma, która ma już centra w Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku, gdzie zatrudnia ponad 2 tys. osób, do swojego biura w Warszawie rekrutowała głównie programistów i analityków biznesowych.

Na Warszawę postawiła również firma technologiczna GFT, dostarczająca rozwiązania IT i usługi konsultingowe dla czołowych banków inwestycyjnych świata. Latem tamtego roku poinformowała o otwarciu placówki w Warszawie (po Łodzi i Poznaniu), gdzie docelowo ma pracować 250 osób.  

W 2016 roku także globalna firma prawnicza Dentons wynajęła 1,5 tys. mkw. w biurowcu Atrium Centrum, w którym uruchomiła centrum usług wspólnych obsługujące oddziały w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce. Także firma William Demant zdecydowała o utworzeniu w Warszawie centrum odpowiedzialnego za badania i rozwój, które mieści się na powierzchni 3 tys. mkw. w biurowcu Q22 przy alei Jana Pawła II.

Kraków z dużymi graczami 

W Krakowie firma ABB, światowy lider na rynku technologii energetyki i automatyki, latem ubiegłego roku zdecydowała się rozszerzyć dotychczasową umowę najmu w budynku Axis o kolejne 10 tys. mkw. W ten sposób utworzyła największe na świecie Globalne Centrum Usług Wspólnych ABB. Centrum zatrudniające około 2 tys. osób świadczy usługi z zakresu finansów, zarządzania łańcuchem dostaw, IT oraz HR.

Jesienią 2016 roku firma Delphi Poland z sektora B+R zacieśniła współpracę z krakowskim kompleksem Enterprise Park, w którym jest obecna od 2012 roku. W realizowanym budynku wynajęła kolejne 6,3 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Krakowskie centrum biznesowe koncernu Shell zwiększyło zaś zatrudnienie o około 660  osób. Zespół krakowskiego ośrodka, który jest jednym z 3 największych centrów firmy na świecie liczy 2,5 tys. pracowników i jest odpowiedzialny za prowadzenie i wspieranie globalnych operacji biznesowych firmy z zakresu finansów, księgowości, zaopatrzenia, zakupów, HR i obsługi klienta.

W 2016 roku celem amerykańskiej firmy Epam Systems z branży IT było z kolei podwojenie liczby pracowników w Polsce, dzięki zatrudnieniu ponad 600 osób w nowym biurze w Krakowie. W oddziałach w Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu firma zatrudniała wcześniej ponad 650 osób.

Wiosną ubiegłego roku centrum usług wspólnych w Krakowie otworzyła także działająca w 170 krajach, szwajcarska grupa ubezpieczeniowa Zurich Insurance Group. Ma w nim pracować ponad 160 specjalistów m.in. z dziedziny rachunkowości i sprawozdawczości finansowej.  

W uruchamianym w Krakowie w ubiegłym roku w swoim centrum kontaktowym pracowników zatrudniały też linie lotnicze Cathay Pacific Airways z Hongkongu. Biuro z zespołem 100 osób obsługuje klientów z całego świata.

W 2016 miała też miejsce ekspansja Shell Business Operations, które zwiększyło powierzchnię w Dot Office o 5,8 tys. mkw.

Firma Aon, świadcząca usługi w zakresie zarządzania ryzykiem, wynajęła prawie 11 tys. mkw. w powstającym budynku E krakowskiego kompleksu Enterprise Park. Umowę przednajmu na 10 tys. mkw. podpisała również firma Euroclear w Bonarka for Business, a kontrakt na 5,7 tys. mkw. w Vinci Office Center odnowiło Centrum Heineken Global Shared Services.

Wrocław na podium

We Wrocławiu, trzeciej największej lokalizacji dla sektora BPO/SSC w Polsce w pierwszym kwartale 2016 roku umowę na wynajem 10,8 tys. mkw. powierzchni biurowej podpisał bank Credit Suisse. Kontrakt związany był z renegocjacją powierzchni zajmowanej przez bank we wrocławskim biurowcu Grunwaldzki Center.  

W czasie minionych wakacji we Wrocławiu 5,75 tys. mkw. powierzchni biurowej w kompleksie Pegaz wynajęła również międzynarodowa firma ubezpieczeniowa i reasekuracyjna XL Catlin. Wrocławski zespół firmy zapewnia wsparcie, nie tylko w zakresie ubezpieczeń i reasekuracji, ale także księgowości, finansów, kadr i usług informatycznych.

W połowie tamtego roku centrum usług wspólnych przy ulicy Dubois 41 na Nadodrzu we Wrocławiu otworzył także międzynarodowy koncern 3M. Centrum jest jedną z trzech takich placówek firmy na świecie, zajmie się m.in. realizacją procesów finansowych, zakupowych, kadrowych, wsparciem IT w zakresie jakości, raportowania i analiz, a także zarządzania bazami danych. Będzie obsługiwało 52 kraje regionu EMEA. Zatrudnienie znalazło w nim 400 osób, ale firma planuje poszerzyć team.  

Z kolei firma Becton Dickinson (BD) działająca w obszarze technologii medycznych wprowadziła  się do kompleksu Business Garden, zajmując łącznie ok. 5,6 tys. mkw. powierzchni biurowej. Także firma Qiagen dla swojego centrum usług wspólnych zdecydowała się na przedłużenie umowy i powiększenie powierzchni najmu do 3,5 tys. mkw. we wrocławskiej wieży Sky Tower. 

W budynku biurowym Centrum Biznesu Magdalena 1,5 tys. mkw. wynajęła firma Ocado Technology, która zapewnia obsługę i wsparcie IT jednemu z największych na świecie supermarketów online Ocado. Obecnie zatrudnia blisko 8,5 tys. pracowników w trzech placówkach: Hatfield w Wielkiej Brytanii oraz w Krakowie i Wrocławiu.

Na początku tamtego roku centrum R&D otworzyła także we Wrocławiu firma Red Embedded Consulting, dostarczająca usługi doradztwa IT.  Centrum IT we wrocławskim  biurowcu przy ulicy Świętego Mikołaja uruchomiły również irlandzkie linie lotnicze Ryanair.

W stolicy Dolnego Śląska centrum biznesowe otworzył też INFOR, trzeci na świecie dostawca aplikacji biznesowych. Do 2018 roku firma ma zatrudnić  w nim pół tysiąca osób. Centrum usług wspólnych z 600 pracownikami przy placu Dominikańskim we Wrocławiu uruchomił także największy szwajcarski bank UBS.

Trójmiasto kusi nowymi biurami 

Trójmiasto w ostatnich latach cierpiało na deficyt nowoczesnej powierzchni biurowej, co było przeszkodą dla inwestorów, chcących wykorzystać potencjał kadrowy, jaki oferuje aglomeracja. Przez ostatnie dwa lata Trójmiasto przeżywa jednak boom inwestycyjny z dużym udziałem sektora SSC/BPO.   

W ubiegłym roku w gdańskim kompleksie Olivia Business Centre biuro otworzył m.in. amerykański koncern Quad/Graphics. W centrum usług wspólnych jednej z największych firm poligraficznych w Europie, w którym realizowane są projekty dla największych globalnych marek, pracę znalazło 100 grafików i informatyków, a w polskich oddziałach firmy pracuje już ponad 1700 osób.

Pod koniec minionego roku Intel, światowy lider branży nowoczesnych technologii specjalizujący się w produkcji procesorów i rozwiązań informatycznych wynajął w biurowcu Tryton Business House blisko 10 tys. mkw. Firma przeniosła do Trójmiasta obsługę istotnych procesów z Rosji i Czech.

Ekspansję planuje również Lufthansa Systems Poland. Decyzję o strategicznym rozwoju w Trójmieście podjęła Nordea IT. Dalszą ekspansję planuje także Thomson Reuters.  

Amerykański bank State Street zarządzający funduszami na całym świecie wynajął całą wieżę w gdańskim kompleksie Alchemia, gdzie sukcesywnie zwiększa zatrudnienie. W Krakowie i Gdańsku dla State Street pracuje 3 tys. osób, dzięki czemu polski oddział banku jest największym w Europie.

W minionym roku także Nordea Bank AB wynajął 9,6 tys. mkw. powierzchni w biurowcu Tensor w Gdyni. Polski oddział świadczy kompleksowe usługi z zakresu IT oraz finansów.   

Poznań wyrównuje do czołówki  

Na początku 2016 roku nowym najemcą Business Garden w Poznaniu została firma MAN, która zajmie 2,68 tys. mkw. w budynku przy ulicy Marcelińskiej. Firma świadczy usługi w zakresie obsługi procesów finansowo-księgowych i wsparcia procesów zakupów dla spółek grupy MAN na terenie Europy.

Centrum kompetencji Rockwool przeniosło się z kolei do poznańskiego budynku Maraton, zlokalizowanego w centrum miasta, gdzie znalazło zatrudnienie 100 nowych pracowników. Z myślą o nich Rockwool wynajęło ponad 1,5 tys. mkw. powierzchni biurowej przy ulicy Królowej Jadwigi, gdzie firma ulokuje centrum kompetencji, które zajmie się między innymi usługami z zakresu IT oraz finansów.

Firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu szczególnie upodobały sobie poznański Maraton. Powierzchnię w budynku wynajęły także m.in. firmy: Duni European Finance Function, Bridgestone EBS i APS. Firma CenturyLink zajęła również na terenie obiektu powierzchnię niespełna tysiąca mkw.

Do grona najemców biurowca dołączyła też firma REHAU Business Services, która zajęła powierzchnię 700 mkw. Firma, która jest jednym z czołowych dostawców produktów i gotowych rozwiązań systemowych dla branży budowlanej, motoryzacyjnej, meblarskiej i przemysłowej stworzyła w Maratonie swoje pierwsze w Europie centrum usług biznesowych.  

Na nowa siedzibę Maraton wybrała także firma Sii, która wynajęła w budynku 3,4 tys. mkw. powierzchni, by zaaranżować nowe biuro dla obecnego zespołu i 200 nowych pracowników.  

Dwie umowy najmu firmy outsourcingowe podpisały też w ubiegłym roku w poznańskim kompleksie Business Garden. Międzynarodowa firma farmaceutyczna GSK wynajęła ponad 2 tys. mkw. powierzchni dla rosnącego centrum usług biznesowych GSK IT. A Bank Zachodni WBK zdecydował się na powiększenie przestrzeni biurowej o dodatkowe 770 mkw.

Katowice

W Katowicach PwC, jedna z najbardziej znanych globalnych firm doradczych rozszerzyła umowę najmu w kompleksie Silesia Business Park o ponad 2 tys. mkw. Zwiększyła także zatrudnienie o ponad 300 pracowników. Katowickie centrum usług wspólnych zajmuje się obsługą w zakresie audytu finansowego, podatków i usług działów wewnętrznych. W biurach spółki przy ulicy Chorzowskiej pracę znalazło już ponad tysiąc osób.

W budynku B  kompleksu Silesia Business Park 2,7 tys. mkw. wynajęły również spółki Navo Orbico i Distribev Orbico, będące częścią międzynarodowej Grupy Orbico.

Największa na świecie firma zajmująca się automatyką przemysłową – Rockwell Automation wynajęła z kolei ponad 7 tys. mkw. w nowym budynku rozbudowującego się kompleksu A4 Business Park przy ulicy Francuskiej.

W pierwszej połowie 2016 roku umowę na wynajem 4,3 tys. mkw. powierzchni biurowej w budynku Brema podpisała także firma BPSC.

Autor: Walter Herz
 

Report: Polish BPO/SSC market in 2016

Poland strengthens its position as the leading European location for the sector of modern business services. The country has over 1,000 BPO/SSC centers, which employ over 200 thousand people. In recent years, the annual growth in the industry has reached 20 per cent. There is no indication that the development of this branch of Polish economy will slow down in the near future. BSS sector has long been generating most of the demand for office space in the regional cities. Walter Herz experts estimate that in the next 3-4 years, the industry will need one million square meters of office space.

Most centers of modern business services are located in Warsaw. Polish Information and Foreign Investment Agency has recently informed that there are 160 shared service centers operating on the Warsaw market. In terms of the number of centers, Warsaw occupies the first position in the country. Almost 36.7 thousand people work in Warsaw sector companies, which gives the Warsaw agglomeration  second position after Cracow in terms of employment in this segment of the market.

Cracow with the largest number of employees, Warsaw, with the largest number of centers

In the capital of  Małopolska province, the industry brings together over 50 thousand employees and the estimated predictions inform that by 2020, employment in Cracow’s BPO, IT, SSC, R&D centers may increase up to 70 thousand people. The rapid growth of the sector encourages developers working in the office segment to be more active. Walter Herz informs that 300 thousand sq m of office space currently under construction in Cracow, is designated mainly for outsourcing companies.

In recent years, investors’ attention has been focusing mainly on Cracow and Wrocław, where employment in business services is comparable with Warsaw. Last year, however, Warsaw which is constantly gaining in attractiveness among international companies, began to show a competitive advantage over the other centers. The main reason for the turn is not only the country's largest selection of high quality office space (almost 700 thousand sq m of offices remains under construction, and the total supply exceeds 5 million sq m), but above all, the greatest access to qualified personnel.

BSS centers in 40 cities

It is recent shortages in large urban areas, especially in Cracow and Wrocław, that open the possibility of faster development of the industry, not only in the Warsaw agglomeration, but also in the regional locations. The advantage of our country is also a large number of  BSS centers. The sector develops in over 40 cities in Poland.

A clear tendency that can recently be seen in the industry of business services is the mass automation of less demanding processes. But at the same time, as Walter Herz experts point out, operating centers located in Poland begin to support advanced analytical and financial processes, which require specialized knowledge and experience.

Last year, Poland and its leading business locations once again moved up in the world rankings. Walter Herz experts point out that a substantial number of the largest global financial institutions and banks gets service in our country. Nowadays, the companies from the business services sector report the greatest demand for highly skilled IT specialists, programmers and analysts, as well as specialists in finances and accounting.

In 2016 we have seen a number of large transactions made by the companies from the sector, which included not only new investments and expansion on the Polish market, but also were associated with the relocation and consolidation of companies.

Warsaw is spreading wings

Last year, Credit Suisse launched operation center in Warsaw and leased 7.5 thousand sq m in Atrium 2 office building, located at ONZ roundabout. DLA Piper, a global law firm also moved to same office building and leased the area of over 4 thousand sq m.

Over 6 thousand sq m in Gdański Business Center in Warsaw, was leased by a Danish IT company KMD, which announced dynamic development in Poland. Global bank Goldman Sachs, which last spring leased over 5 thousand sq m on the top floors of Warsaw Spire office building in Warsaw, has similar plans. Thus, the company increased employment to 240 people. This year, the company plans to double the number of employees, among which are mainly IT specialists, accounting specialists and bankers.

Also Luxoft Holding, a provider of software development services and innovative IT solutions to a global customer base, announced the opening of a new center in Warsaw last year. The company, which already has centers in Cracow, Wrocław and Gdańsk, where it employs over 2 thousand people, recruited mostly IT developers and business analysts to their office in Warsaw.

GFT technological company, providing IT solutions and consulting services to leading investment banks in the world also bets on Warsaw. Last summer, the company announced the opening of offices in Warsaw (after Łódź and Poznań), where ultimately 250 people will find employment.

In 2016, global law firm Dentons leased 1.5 thousand sq m in Atrium Centrum office building. The company launched a shared service center that supports branches in Europe, the Middle East and Africa. Also, William Demant company decided to set up a center responsible for research and development, which is located on an area of 3 thousand sq m Q22 office building on al. Jana Pawła II Street in Warsaw.

Cracow with big companies

Last summer in Cracow, ABB company, a global leader in energy and automation technologies decided to extend the existing lease agreement in Axis office building by another 10 thousand sq m. This way, the company created world's largest Global Shared Services Center ABB. The Center employs about 2 thousand individuals and provides services in finance, supply chain management, IT and HR.

In autumn of 2016, Delphi Poland from the R&D sector has reinforced cooperation with the Cracow Enterprise Park complex, where the company has been present since 2012. They leased another 6.3 thousand sq m of office space in the building under construction.

Cracow’s Shell business center has increased the employment by about 660 people. The team of Cracow's center, which is one of the 3 largest centers of the company in the world has 2.5 thousand employees and is responsible for conducting and supporting global business operations of the company's finance, accounting, supplies, purchases, HR and customer service.

In 2016, the goal of the American company Epam Systems from the IT industry was doubling the number of employees in Poland, due to the employment of over 600 people in the new office in Cracow. The company has already been employing over 650 people in branches in Cracow, Gdańsk and Wrocław.

Last spring, a Swiss insurance group Zurich Insurance Group operating in 170 countries opened a shared services center in Cracow. Over 160 specialists, among others, in the field of accounting and financial reporting is to work in the center.

Cathay Pacific Airways from Hong Kong hired employees to their new contact center which opened last year in Cracow. The office with a team of 100 people provides service for  customers from all over the world.

In 2016, Shell Business Operations also expanded their office space at Dot Office by 5.8 thousand sq m.

Aon company, providing services in the field of risk management,  leased almost 11 thousand sq m in the emerging building E of Cracow’s Enterprise Park complex. A pre-let agreement for 10 thousand sq m was also signed by Euroclear company in Bonarka for Business. Whereas, Vinci Office Center renewed a contract for 5.7 thousand sq m with Heineken Global Shared Services.

Wrocław on a podium

In Wrocław, the third largest location for BPO/SSC sector in Poland, Credit Suisse bank signed a lease for 10.8 thousand sq m of office space in the first quarter of 2016. The contract was related to the renegotiation of space occupied by the bank in Wrocław’s Grunwaldzki Center office building.

Last summer in Wrocław, 5.75 thousand sq m of office space in Pegasus complex was also leased by international insurance and reinsurance company – XL Catlin. The company’s team in Wrocław provides support, not only in the field of insurance and reinsurance, but also in accounting, finance, human resources and IT services.

Also, mid-2016 an international corporation 3M opened a shared services center at 41 Dubois Street in Nadodrze district in Wrocław. The center is one of three locations of the company in the world, addressing, among others implementation of financial and procurement processes, human resources, IT support in terms of quality, reporting and analysis, as well as database management. It will support 52 EMEA countries. 400 people have found employment in the center, and the company plans on expanding the team.

In turn, Becton Dickinson (BD) company operating in the field of medical technology moved into Business Garden complex, occupying a total of approx. 5.6 thousand sq m of office space. Also shared services center Qiagen decided to extend their contract and enlarge the leasable area to 3.5 thousand sq m at Wrocław’s Sky Tower.

In Centrum Biznesu Magdalena office building, Ocado Technology company which provides services and IT support to one of the world's biggest online supermarkets Ocado, leased 1.5 thousand sq m of space. It currently employs nearly 8.5 thousand employees in three locations: Hatfield in the UK as well as in Cracow and Wrocław.

At the beginning of last year Red Embedded Consulting company, providing IT consulting services also opened their R&D center in Wroclaw. Also, Irish airlines Ryanair launched their IT center the office building on Świętego Mikołaja Street in Wrocław.

World's third provider of business applications INFOR, also opened their business center in the capital of Lower Silesia. By 2018 the company will employ half a thousand people. Whereas, the largest Swiss bank UBS launched shared services center with 600 employees at Dominikański Square in Wrocław.

Tri-City is tempting with the new offices

In recent years, Tri-City have suffered from a shortage of modern office space. It was an obstacle for investors who wanted to explore the potential of human resources, offered by the agglomeration. Over the last two years the Tri-City is experiencing an investment boom with a large contribution of the SSC/BPO sector.

Last year, American company Quad/Graphics, among others, opened their office in Olivia Business Centre complex in Gdańsk. One hundred graphic designers and computer scientists work in the shared services center of one of the largest printing companies in Europe, doing projects for the largest global brands. The company’s branches in Poland hire over 1,700 people.

At the end of last year, Intel – world leader in advanced technology specializing in the production of processors and IT solutions leased nearly 10 thousand sq m in Triton Business House office building . The company moved business services to the Tri-City from Russia and the Czech Republic.

Lufthansa Systems Poland is also planning expansion. Nordea IT made a decision on the strategic development in the Tri-City. Thomson Reuters is also planning further expansion.

American bank State Street which manages funds around the world has leased the entire tower in Gdańsk Alchemia complex and is gradually increasing employment. Three thousand people work for State Street in Cracow and Gdańsk, so the Polish branch of the bank is the largest in Europe.

Last year also Nordea Bank AB has leased 9.6 thousand sq m of office space in Tensor office building in Gdynia. Polish branch provides comprehensive services in the field of IT and finance.

Poznań aligns with the top

In early 2016, MAN company became a new tenant in Business Garden in Poznań. The company occupies 2.68 thousand sq m in the building on Marcelińska Street. The company provides services in financial and accounting processes as well as purchasing processes for the companies  from MAN group in Europe.

Rockwool competence center moved to Poznań Maraton building, located in the city center, where a 100 new employees found jobs. For them Rockwool has leased more than 1.5 thousand sq m of office space on Królowej Jadwigi Street, where the company will locate a competence center. It will provide service in the field of IT and finance.

Companies from the sector of modern business services especially like Maraton in Poznań. Such companies as: Duni European Finance Function, Bridgestone EBS and APS also leased space in the building. CenturyLink leased almost a thousand square meters in the facility.

Another new tenant in the office building is REHAU Business Services company, which occupies the area of 700 sq m. The company, which is one of the leading suppliers of products and ready-made system solutions for construction, automotive, furniture and industrial businesses opened their first business services center in Europe in Maraton.

The office building was also chosen by Sii company, which leased 3.4 thousand sq m of space, to arrange new headquarters for the current team and 200 new employees.

Two outsourcing companies also signed lease agreements in Poznań’s Business Garden complex last year. International pharmaceutical company GSK leased over 2 thousand sq m of space for the growing business services center GSK IT. Whereas, Bank Zachodni WBK decided to increase office space by additional 770 sq m.

Katowice

In Katowice, PwC one of the most well-known global consulting firms extended lease agreement in Silesia Business Park complex by over 2 thousand sq m. Moreover, the company increased employment by over 300 people. This shared services center in Katowice provides services in the field of financial audit, taxation and internal departments services. Over a thousand people works in the offices of the company on Chorzowska Street.

In the building B of Silesia Business Park complex, 2.7 thousand sq m. of space was leased by Navo Orbico and Distribev Orbico companies, which are part of the international Orbico Group.

The world's largest company dedicated to industrial automation – Rockwell Automation leased over 7 thousand sq m. in a new building of A4 Business Park complex on Francuska Street.

What is more, BPSC company signed a lease for 4.3 thousand  sq m of office space in Brema building in the first half of 2016.

Author: Walter Herz

Share