Pożyczki pod zastaw samochodu – czy warto z nich korzystać?

porownywarka_pozyczkowy-portalRozwój firmy oraz podwyższenie własnych kwalifikacji kosztuje. Jeżeli chcesz zmienić lokalizację biura, odbyć wartościowe szkolenie, a może zmienić branżę, potrzebujesz nie tylko chęci, ale również odpowiedniego kapitału finansowego. Niektórym zależy przede wszystkim czas i jak najszybszy dostęp do potrzebnych pieniędzy. Dla innych przeszkodą mogą być aktywne już zobowiązania. Jak uniknąć problemów i otrzymać gotówkę bez zbędnych formalności? Jednym z rozwiązań może być pożyczka pod zastaw samochodu. Czy warto z niej skorzystać?

Pożyczka pod zastaw samochodu jako alternatywa dla kredytu?

Rozważając złożenie wniosku o wsparcie finansowe, warto pamiętać, że możemy skorzystać nie tylko z pomocy banku, ale również firm pożyczkowych. Na rynku znajdziemy pożyczkodawców, którzy oferują pieniądze pod zastaw samochodu.  Dzięki temu otrzymujemy możliwość wnioskowania o wyższe kwoty niż w standardowej ofercie chwilówek czy nawet niektórych banków. To, na jaką pożyczkę mamy szansę, zależy w dużej mierze od wartości zastawianego samochodu. Bez wątpienia można to uznać za zaletę, ponieważ ostateczna decyzja kredytowa będzie podjęta nie w oparciu o ocenę zdolności kredytowej – jak w przypadku tradycyjnych kredytów czy oferty pożyczki ratalne – a wyceny pojazdu.

Jeżeli w historii kredytowej klienta znajduje się zapis o przeterminowanym zobowiązaniu lub posiada on już kilka aktywnych kredytów, wówczas akceptacja wniosku złożonego w banku staje pod znakiem zapytania. Z kolei pożyczki pod zastaw samochodu nie wykluczają udzielenia wsparcia finansowego również takim osobom.

Czy pożyczka pod zastaw samochodu jest bezpieczna?

Wiele osób, które stają przed wyborem: kredyt czy pożyczka pod zastaw samochodu, ma wątpliwości, co do bezpieczeństwa całego procesu. Dlatego też warto wyjaśnić, na czym tak naprawdę polega ta forma zabezpieczenia i czy jest opłacalna dla obu stron umowy. Na początku należy zaznaczyć, że umowa zawierana pomiędzy pożyczkodawcą a konsumentem zakłada możliwość przywłaszczenia samochodu przez wierzyciela w przypadku nieterminowej spłaty zobowiązania. Jednak nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wiele osób uważa, że pożyczkodawca ma prawo przyjechać i po prostu zabrać samochód. W rzeczywistości odbiór samochodu odbywa się na zasadach egzekucji komorniczej zawartych w Kodeksie postępowania cywilnego.

Warto zaznaczyć, że przez cały okres kredytowania samochód pozostaje własnością pożyczkobiorcy, z której może korzystać. Oznacza to, że nie otrzymuje on zakazu użytkowania. Sytuacja zmienia się dopiero, kiedy na pojeździe mechanicznym będzie odbywać się egzekucja komornicza. Wywiązując się z zapisów w umowie z pożyczkodawcą, nie ma się czego obawiać.

Czy muszę przerejestrować samochód na pożyczkodawcę?

Coraz więcej pozabankowych firm pożyczkowych gwarantuje proces wnioskowania bez zbędnych formalności. Dotyczy to również pożyczki pod zastaw samochodu. W zależności od wybranej przez nas oferty możemy spotkać się z dwoma zestawami potrzebnych dokumentów. Pierwszy z nich to: podpisane przywłaszczenie samochodu przez firmę pożyczkową, skan dowodu rejestracyjnego oraz upoważnienie do wpisania pożyczkodawcy we wspomnianym dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu. W takiej sytuacji konieczne będzie udanie się do urzędu komunikacji, a następnie złożenie odpowiedniego wniosku o dopisanie współwłaściciela. Jednym ze skutków takiej procedury jest przejęcie przez instytucję pożyczkową 51% własności samochodu. Jednak to my jako klienci nadal możemy korzystać z pojazdu.

Drugi z zestawów dokumentów zakłada jedynie podpisanie przywłaszczenia samochodu przez firmę pożyczkową. Dzięki temu unikniemy wizyty w urzędzie oraz przerejestrowania. Natomiast w trakcie składania wniosku zostaniemy poproszeni o przedstawienie dokumentu tożsamości, dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, ważnego ubezpieczenia oraz pisma potwierdzającego nasz adres zamieszkania lub uzyskiwany dochód. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy o pożyczkę wnioskuje osoba posiadająca własną działalność gospodarczą. W tym przypadku nie musimy martwić się potwierdzeniem wysokości wynagrodzenia czy adresu zamieszkania.

Dobry samochód i wysoka pożyczka

Bez wątpienia jedną z największych zalet pożyczki pod zastaw samochodu jest możliwość otrzymania wsparcia finansowego nawet do 80% wartości pojazdu. Aby wiedzieć, na jaką kwotę mamy szansę, konieczne jest dokonanie wyceny. W większości przypadków zajmują się tym pracownicy danej instytucji. Warto wiedzieć, że po otrzymaniu oferty pożyczkodawcy nie jesteśmy zobowiązani do jej akceptacji. Zawsze możemy zrezygnować, jeżeli cel, na jaki zamierzamy przeznaczyć pieniądze, wymaga większego kapitału.

Ceny nieruchomości rosną, a atrakcyjne szkolenia kosztują, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdźmy również inne rozwiązania. Być może jedno z nich w pełni zaspokoi nasze potrzeby finansowe.

Jakie warunki musi spełniać samochód?

Wnioskując o pożyczki pod zastaw, powinniśmy pamiętać o kilku warunkach, które musi spełniać nasz pojazd. Po pierwsze pożyczkodawcy wymagają, aby wnioskodawca był jedynym właścicielem zastawionego pojazdu. Po drugie zostaniemy poproszeni o przedłożenie ważnego OC. Natomiast w niektórych przypadkach konieczne może być również przedstawienie aktualnego AC. Oprócz tego firmy pożyczkowe wymagają, aby samochód był sprawny oraz wolny od jakichkolwiek obciążeń finansowych czy też zajęć komorniczych. Dodatkowo każdy pojazd powinien spełniać kryterium wieku. Jednak w zależności od pożyczkodawcy może ono wynosić maksymalnie 10, 12 lub 15 lat.

Na koniec warto wspomnieć, że oferta pożyczki pod zastaw samochodu jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla zapracowanych osób. Nie musimy umawiać się na spotkania w oddziale, a datę wizyty pracownika firmy możemy ustalić telefonicznie. Wszystko to dzięki możliwości zgłoszenia przez internet chęci skorzystania z wsparcia finansowego.

Artykuł opracowany przez ekspertów https://pozyczkowy–portal.pl/ .

Share