Każdy był kiedyś w patowej sytuacji finansowej. Takiej, w której potrzebował szybkiej pożyczki nawet na mniejszą kwotę. Jednak często z tych drobnych sum wreszcie może uzbierać się całkiem pokaźna ilość pieniędzy. Warto więc wiedzieć, jak pożyczać, aby nie stracić, a odzyskać swoje należności.
Dobry zwyczaj, mądrze pożyczaj!
Często jest tak, że znajomy chce pożyczyć kilka – przysłowiowych – groszy. Wówczas nie robi się z tego wielkiego ambarasu. Jeżeli możemy udzielić takiej pożyczki, nie spisujemy specjalnych dokumentów, czy nie oczekujemy twardych deklaracji. Jednak z czasem te sumy rosną, a my stajemy przed wyborem – dopomnieć się o swoje pieniądze, czy może odpuścić?
Pożyczka pod zastaw nieruchomości jest wybierana w przypadku bardzo dużych kwot. Oscylują one w granicach od kilku tysięcy do nawet miliona złotych. W takiej sytuacji najrozsądniejszych rozwiązaniem jest spisanie stosownej umowy zobowiązującej strony do spłaty należności w określonym czasie.
W przypadku małych kwot warto przyjąć w zastaw jakiś cennym przedmiot. Może to być biżuteria czy też pamiątka rodzinna. Tutaj warto pokusić się o sporządzenie mini umowy, która będzie regulowała przekazanie rzeczy dla osoby udzielającej pożyczki. Wówczas dokument określi także czas dokonania nie tylko zwrotu zastawu, ale przede wszystkim kredytu.
Zabezpiecz się!
Innym rozwiązaniem jest wyznaczenie żyranta. Umowa poręczenia gwarantuje, że w przypadku gdy osoba pożyczająca pieniądze nie zwróci ich w określonym czasie, to poręczyciel uiści należności za nią. To przede wszystkim zabezpiecza kredytodawcę przed oszustwami bądź uniknięciem zapłaty pożyczonej sumy.
Pomimo, że prawo zakłada, iż forma pisemna w przypadku kredytu jest potrzebna dopiero powyżej 500 zł, to warto się zabezpieczyć, nawet przy mniejszych kwotach. Wówczas osoba udzielająca pożyczki ma namacalny dowód na zawarcie transakcji pomiędzy stronami.
Jak dobrze udzielić pożyczek i na nich nie tracić – sprawdź w ratkomat.pl. Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z kredytobiorcami, którzy nie kwapią się do spłaty pobranych należności.