Jesteś informatykiem? Idziesz na rozmowę kwalifikacyjną?? Randstad przygotował 10 najczęściej zadawanych pytań…zapraszamy do lektury :)

Szczęśliwie dla humanistów  i na pohybel umysłom ścisłym rynek pracy coraz częściej pyta o komunikatywnych informatyków lub niestereotypowych programistów. Internet oferuje niezliczoną liczbę stron, poradników i tutoriali,   ułatwiających stworzenie idealnego CV, które będzie gwarantem zaproszenia na spotkanie rekrutacyjne. Nietrudno też o poradę  jak napisać list motywacyjny, który swoją trafnością pomoże uniknąć pytania  „Dlaczego chciałby Pan się rozstać ze swoim obecnym pracodawcą i zacząć u nas?”.

Okazuje się jednak, że Google nie wie wszystkiego. Istnieje luka. Nie znajduję tam zwięzłego poradnika o tym, co może spotkać analityczny, zerojedynkowy umysł w starciu z rekruterem, najczęściej wścibskim psychologiem.  Śpieszę więc z pomocą, przedstawiając coś ponad normę – specjalnie dla wdzięcznej grupy informatyków. Oto 10 pytań najczęściej zadawanych podczas rekrutacji informatyków:

  • Jakie projekty informatyczne realizowałeś w ciągu ostatnich 2-3 lat?
  • Jak była Twoja rola w projekcie? Co było Twoim zakresem odpowiedzialności?
  • Na jakich etapach projektu do nich dołączałeś? Pytanie dotyczy udziału w projektach end-to-end, lub w którejś z faz.
  • Jaki wygląda zespół, z którym na co dzień współpracujesz? I nie, nie zależy nam na nazwiskach Twoich kolegów i koleżanek, a raczej na tym, by zmapować czy są to testerzy, programiści lub klienci końcowi.
  • Jakiego typu aplikacje/produkty/rozwiązania tworzyłeś? To pytanie znacznie pomaga rekruterom  nakreślić jakie masz doświadczenie – webowe, desktopowe, mobilne, cloudowe itp.
  • Opisz jeden/typowy dzień Twojej pracy. To pytanie  najczęściej kierowane jest do administratorów. Zmierza ono do ustalenia czym administrujesz, ilu użytkowników obsługujesz, czy obsługujesz incydenty/zgłoszenia, czy Twoim obowiązkiem są dyżury w nietypowych godzinach itp.
  • Każda historia zawodowa jest inna. Spodziewaj się pytań doprecyzowujących Twoją ścieżkę kariery. Czy preferujesz długofalową współpracę czy raczej projektowy freelancing. Na to pytanie nie ma złej lub dobrej odpowiedzi. Odpowiedź pozwala dopasować ofertę w oparciu o zasady Job Fit & Company Fit & Boss Fit.
  • W jakiej metodologii były prowadzone projekty, w których brałeś udział? Jaką inną mógłbyś zaproponować i dlaczego?
  • Patrząc na swoje dotychczasowe doświadczenie w jakim kierunku zmierzasz? Najczęściej to pytanie jest dobrze rozumiane, dookreśla Twoją ścieżkę zawodową, eskpercką lub liderską.
  • Czym powinna charakteryzować się oferta Twojego przyszłego pracodawcy, abyś się na nią zdecydował?

Ponad te pytania może spotkać Was ogrom pytań, potwierdzających deklarowaną przez Was wiedzę techniczną. Te pytania najczęściej dyktuje opis stanowiska lub treść ogłoszenia, na które aplikowaliście, lub które zostało Wam zaproponowane. Na to Was już nie przygotuję J

A, i jeszcze końcowe, 11 pytanie – w ilu innych procesach rekrutacyjnych bierzecie udział? Naprawdę, nie dziwi nas, rekruterów, że oferty same do Was przychodzą i jest to ostatnimi czasy, jeden z najczęstszych powodów urywania się z pracy ;) Chcemy zorientować się jaką mamy konkurencję i jak bardzo powinniśmy się śpieszyć z odpowiedzią dla Ciebie.

Powodzenia podczas rekrutacji!

Autor: Kamila Jaczewska – TutakTeam Leader Randstad Technologies, Senior IT Talent Hunter

Kamila od kilku lat specjalizuje się w rekrutacji profesjonalistów z obszaru nowoczesnych technologii. Jej pasją jest trafne łączenie potrzeb pracodawców z oczekiwaniami potencjalnych pracowników. Z wykształcenia psycholog społeczny, z zamiłowania tłumacz języka IT na 'nasze’ ;) Zdobywała doświadczenie w doradztwie personalnym oraz firmie outsourcingowej. W Randstad Techologies dba o dobre praktyki i jakość przebiegu procesów. Wspiera także sprzedaż i utrzymanie Klientów.

Źródło: Randstad

Share

Dodaj komentarz