Elastyczność specjalistów i menedżerów w dobie zmiany

Najnowszy raport Antal oraz Cushman & Wakefield opisuje trendy m.in. w zakresie elastyczności specjalistów i menedżerów w kontekście czasu pracy, miejsca jej wykonywania, ale także – zajmowanej przez nich roli. W raporcie zajęto się również zagadnieniem dotyczącym „elastyczności instytucjonalnej”, czyli – jakie działania są najczęściej podejmowane przez organizacje w czasie pandemii i w przededniu zapowiadanego kryzysu ekonomicznego?

46% specjalistów sądzi, że wymiar pracy zdalnej zwiększy się w przyszłości
81% respondentów uważa, że biura powinny być bardziej elastyczne
99% badanych podejmuje kroki w celu przygotowania się do spowolnienia gospodarczego

1 lipca firmy Antal oraz Cushman & Wakefield opublikowały raport pt. „Elastyczność specjalistów i menedżerów w dobie zmiany” opisujący postawy i zwyczaje menedżerów związane z wykonywaniem przez nich obowiązków służbowych, a także prognozy dotyczące przyszłości firm działających w Polsce. W badaniu wzięło udział ponad 1000 respondentów zajmujących stanowiska średniego i wyższego szczebla.

O sukcesie zarówno pracowników, jak i całych organizacji decyduje coraz częściej ich elastyczność w dostosowaniu do zmian, jakie niesie gospodarka. Od lat odchodzimy od modelu, w którym liczy się czas pracy, przyjmując model, w którym ważna jest realizacja konkretnych zadań, a kultura zaufania wypiera kulturę kontroli. Mam nadzieję, że wnioski z przeprowadzonego przez nas badania pozwolą zaczerpnąć inspiracje i wdrożyć nowe rozwiązania zarówno w zakresie własnej indywidualnej pracy, jak i szerszych, instytucjonalnych rozwiązań w firmie – komentuje Artur Skiba, prezes Antal.

Upowszechnienie się pracy zdalnej i elastycznych grafików

Podczas pandemii pracę zdalnie wykonywało 79% specjalistów i menedżerów. O ile przed okresem epidemii 47% badanych wykorzystywało trzy lub więcej dni w miesiącu pracując zdalnie, to obecnie oczekiwania w zakresie takiego wymiaru minimalnego ma już 78% osób. 46% badanych sądzi, że wymiar pracy zdalnej w ich organizacjach zwiększy się w przyszłości, a jedynie 14% zdecydowanie wyklucza taką możliwość. Ankietowani wskazali, że dysponują również elastycznością czasu pracy w swoich miejscach zatrudnienia. Tylko co dziesiąty respondent ma sztywne godziny pracy bez wyjątków, co piąty natomiast ma możliwość zmiany godzin pracy w wyjątkowych sytuacjach. Jednak, aż 35% specjalistów i menedżerów może rozpoczynać i kończyć pracę w określonym przedziale godzin, a 20% respondentów jest rozliczanych wyłącznie zadaniowo.

Na podstawie naszych doświadczeń, zdobytych podczas współpracy z wieloma najemcami na polskim rynku, możemy powiedzieć, że głównymi czynnikami, które miały wpływ na niechęć do pracodawców do wdrażania pracy zdalnej, były przede wszystkim: brak zaufania, potrzeba kontroli oraz przyzwyczajenia menedżerów i pracowników. Test podczas pandemii udowodnił, że praca zdalna może być efektywna i jest ważnym benefitem. Spodziewam się zmiany roli biura i większego nacisku na rozwój funkcji społecznej biura czy miejsca do wymiany wiedzy oraz większej otwartości pracodawców na pracę zdalną. Wpłynie to na elastyczność powierzchni biurowej oraz wykształcenie nowego pokolenia menedżerów zarządzających zespołem hybrydowo-wirtualnie i w biurze podkreśla Aleksander Szybilski, Associate i Workplace Strategy Expert w Cushman & Wakefield.

Zróżnicowana przestrzeń biurowa ma podtrzymywać relacje

Pandemia udowodniła, że zdecydowana większość specjalistów i menedżerów (93%), którzy pracowali zdalnie podczas pandemii, jest w stanie wykonywać obowiązki zawodowe w tej formie bez przeszkód. Co więcej, 78% respondentów jest usatysfakcjonowanych z takiej formy pracy. Natomiast średniej i wyższej kadrze podczas nieobecności w biurze najczęściej brakuje relacji społecznych (74% wskazań). Cenią zaś głównie oszczędność czasu na dojazdach (90% wskazań).

Praca zdalna prawdopodobnie pozostanie z nami na dłużej, natomiast wypracowanie nowych standardów pracy w modelu hybrydowym będzie dla większości organizacji procesem, który nie nastąpi z dnia na dzień. Powierzchnie biurowe cały czas będą przyciągać pracowników, choć ich pierwotny cel może ulec zmianie – zamiast fizycznego miejsca pracy będziemy mieć do czynienia z przestrzenią pobudzającą kreatywność, inspirującą, wzmacniającą kulturę pracy, ułatwiającą proces uczenia się oraz pozwalającą na budowanie wzmacnianie relacji pomiędzy współpracownikami oraz klientami – komentuje Krzysztof Misiak, International Partner, Head of Poland w Cushman & Wakefield.

Przed pandemią w biurach zdominowanych przez open space, ale z dużą liczbą miejsc do spotkań i pomieszczeń wspierających, pracowało 23% badanych – teraz 81% respondentów uważa, że biura powinny być bardziej elastyczne i zapewniać możliwość zmiany miejsca pracy w zależności od wykonywanych zadań, a 61% – że biura powinny w głównej mierze spełniać funkcje społeczne. Bardzo istotny jest też fakt, że aż 70% badanych uważa, że powierzchnie biurowe powinny być dostosowane do nowych standardów anty-epidemicznych.

Elastyczność roli i organizacji w kontekście możliwego kryzysu

Według ponad połowy badanych (53% wskazań) organizacje zmieniają swoje produkty i usługi, żeby dostosować się do obecnych wymagań rynku. Jednocześnie 73% specjalistów i menedżerów deklaruje, że zna obecną strategię swoich pracodawców. Niepokoi jednak fakt, że co piąty respondent nie ma o niej żadnej wiedzy. W czasach zmiany wyjątkowo ważna staje się polityka dotycząca komunikacji, w szczególności w zakresie wytyczania celów i odpowiedzi organizacji na zmiany, jakie niesie rynek.

Specjaliści i menedżerowie również podejmują szereg kroków w celu przygotowania się do spowolnienia gospodarczego, elastycznie podchodząc do nowych wymagań rynku. Najwięcej osób (63%) gromadzi oszczędności i rezygnuje z części wydatków. 38% poszukuje nowego zatrudnienia, a 22% zwiększa swoje zaangażowanie w wykonywane zadania. Co piąty badany składa również propozycje nowych projektów w firmie.

Przedstawiciele kadry średniego i wyższego szczebla są też gotowi na pewne wyrzeczenia. Wysoki odsetek badanych jest gotowy pracować w większym wymiarze zdalnie (86% pozytywnych wskazań). Nieznacznie mniej osób (85%) jest w stanie zaakceptować czasowe ograniczenie dostępu do świadczeń pozapłacowych. Zmianę zakresu obowiązków dopuszcza 76% respondentów, a zmniejszenie wymiaru czasu pracy – 71%. Najrzadziej było wymieniane zmniejszenie wynagrodzenia – 62% badanych widzi taką możliwość. Średnio maksymalną granicą dopuszczanego zmniejszenia wynagrodzenia jest 19%.

Większość firm oraz specjalistów czy menedżerów w nich pracujących jest obecnie w tzw. fazie “stand by”. Aktywnie pracujemy nad stworzeniem nowych planów działania w obliczu zbliżającego się spowolnienia gospodarczego, mając świadomość, że świat biznesowy sprzed koronawirusa przestał istnieć. Jednocześnie większość specjalistów i menedżerów – prawie 70% – jest zadowolenia z pracy, ale jej niepewna. 43% badanych obecnie nie czuje bezpieczeństwa zatrudnienia. To sprawia, że wyjątkowo ważny w obecnych czasach staje się monitoring satysfakcji, zaangażowania i motywacji pracowników – komentuje Sebastian Sala, menedżer Antal SSC/BPO, Banking & Insurance.

Pełny raport można pobrać na stronie: https://antal.pl/wiedza/raport/elastycznosc-specjalistow-i-menedzerow-w-dobie-zmiany

O badaniu

Badanie Antal oraz Cushman & Wakefield „Elastyczność specjalistów i menedżerów w dobie zmiany” zostało zrealizowane metodą CAWI na próbie 1069 specjalistów i menedżerów w dniach 16 kwietnia – 16 maja 2020 roku.

***

Antal jest liderem rekrutacji specjalistów i menedżerów oraz doradztwa HR. Marka Antal jest obecna w Polsce od 1996 roku. W ramach Grupy Antal funkcjonuje polska spółka, która powstała w 1996 roku oraz spółka otwarta w 2014 roku w Czechach i spółka Enloyd – na Węgrzech. W Polsce biura w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu oraz Gdańsku prowadzą projekty w Polsce i za granicą, dla największych globalnych oraz lokalnych przedsiębiorstw ze wszystkich sektorów gospodarki. Jako jedna z pierwszych firm rekrutacyjnych na polskim rynku wprowadziliśmy macierzowy podział zespołów, dzięki czemu nasi konsultanci specjalizują się zarówno w rekrutacji w zakresie sektora, jak i stanowiska. Obecnie w Antal działa 10 dywizji rekrutacyjnych oraz zespoły doradzające firmom w zakresie oceny i rozwoju pracowników, employerbrandingu oraz analiz rynkowych. W 2018 roku uruchomiono również dwie innowacyjne usługi: platformę dla freelancerów – REX oraz Agencję Pracy Robotów.Wiecej informacji można uzyskać na stronie: www.antal.plO Cushman & Wakefield

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości, zatrudnia ok. 53 tysiące pracowników w 400 biurach i 60 krajach na całym świecie. W 2019 roku jej przychody wyniosły 8,8 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, wyceny i inne. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.cushmanwakefield.com lub na Twitterze: @CushWakeCE

Źródło: Informacja prasowa.

Share