Cechy oprogramowania ERP

Osoby zarządzające firmami jednoznacznie określają cechy, jakie powinny charakteryzować idealny system ERP.

Mówią o intuicyjności, łatwości w obsłudze, kompatybilności z innymi systemami oraz elastyczności. Rozwiązania branży IT stworzone do zarządzania firmami są oparte na procesowości, co daje bardzo dużo korzyści w codziennej pracy. Odpowiednia organizacja pracy na każdym szczeblu organizacji porządkuje firmę, podnosi jej funkcjonalność oraz pozwala na dużo szybszy przepływ i dostęp do informacji.

Raporty wysyłane przez system ERP pozwalają na szybsze reagowanie w celu usprawnienia wolnych procesów, które działają w danym przedsiębiorstwie. Takie oprogramowanie dla firm dobrze wpływa również na kwestie sprzedaży, kontroli procesu produkcji, logistykę oraz konkurencyjność firmy, która jest tak ważna w dzisiejszych czasach.

Główne cechy wymieniane przez menedżerów odnośnie oprogramowania klasy ERP, to przyjazne i intuicyjne zarządzenie. To ważne, aby bez większego problemu móc w krótkim czasie przeszkolić nowych pracowników do obsługi systemu. Wspomniana elastyczność wykorzystanych rozwiązań to również możliwość dostosowywania systemu do dynamicznych zmian zachodzących w firmie oraz polskim prawie. Jeżeli dany system nie jest elastyczny, to dostawca takiego systemu musi się liczyć z tym, że nie znajdzie on wielu klientów.

Przedsiębiorstwa dokonują wyboru systemu ERP w dwóch krokach. Pierwszym z nich jest prowadzenie rozmów i spotkań z wieloma dostawcami, aby następnie wybrać jeden system. To nie koniec, gdyż po wyborze dostawcy nadchodzi czas na negocjacje celem uzyskania jak najlepszych warunków umowy. Ostateczna decyzja jest podejmowana zazwyczaj na wspólnym posiedzeniu całego zarządu, więc cały proces jest długotrwały. Niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, że inwestycja w system ERP to nie kupno zapałek w sklepie i musi być o wiele bardziej przemyślana.

Nieco inaczej może wyglądać sytuacja w przypadku zamówień publicznych. Tam najważniejszym kryterium jest to, czy dostawca spełnia wymagania Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. Jeżeli tak, to wtedy wybierany jest taki dostawca, który wspomniane warunki spełnia najlepiej. W przypadku organizacji o globalnym zasięgu, o wdrożeniu nowego systemu decyduje najczęściej główna centrala, czyli główny właściciel przedsiębiorstwa.

Źródło: Informacja Prasowa.

Share

Dodaj komentarz