Warszawski rynek nieruchomości magazynowych w 2014 roku

W 2014 roku stolica była jedną z najczęściej wybieranych lokalizacji zarówno przez najemców, jak i deweloperów aktywnych w sektorze komercyjnych powierzchni magazynowych i przemysłowych. Co zaskakujące, inwestorzy coraz częściej zainteresowani są także przestrzenią w obrębie miasta.

Powierzchnie magazynowe w Warszawie i okolicach

W ciągu całego minionego roku okolice stolicy były jedną z najczęściej wybieranych lokalizacji przez najemców. Podpisane przez nich umowy stanowiły 1/4 rocznego popytu brutto całego kraju, a ich łączna wartość wynosiła 313 000 m2. Ponad połowa transakcji dotyczyła przedłużeń umów, jednak 45% stanowiły nowe umowy lub ekspansje najemców, którzy poszerzali swoje powierzchnie. Zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe w obrębie Warszawy było, jak zwykle zresztą, znacznie niższe niż w jej okolicach, jednak co zaskakujące – w 2014 znacznie wyższe niż w latach poprzednich. Jak podają w swoim raporcie REAS i JLL Poland – najemcy jedynie w pierwszych trzech kwartałach wynajęli łącznie prawie 69 000 m2 modułów magazynowych. To o 3 000 m2 więcej niż w rekordowym roku 2011.

Trzeci kwartał 2014 przyniósł równie niespodziewane wyniki. Popyt brutto na powierzchnie magazynowe i przemysłowe wyniósł łącznie aż 77 000 m2, z czego 67 500 m2 dotyczyło okolic Warszawy, a 9 500 m2 powierzchni znajdujących się w granicach miasta. Nowe umowy i ekspansje stanowiły odpowiednio 52 000 m2 i 7 000 m2 tychże przestrzeni. Takie wyniki uplasowały stolicę zaraz za Górnym Śląskiem dając jej drugi, najwyższy wynik w skali kraju.

Największą aktywnością w okolicach miasta wykazali się operatorzy logistyczni, których umowy stanowiły 67% popytu netto. W granicach stolicy zaś za 50% wynajętej powierzchni odpowiedzialne były firmy z branży produktów szybkozbywalnych. Nie są to dane zaskakujące, bo potwierdzają jedynie statystyki z lat ubiegłych. Sporą część transakcji stanowiły te zamknięte w trzecim kwartalne 2014 r. Wilshire Holding powiększyło wynajmowaną w Europolis Park Błonie przestrzeń o 15 600 m2, UPS podpisało nową umowę zajmując jednocześnie 7 200 m2 w Stolica Business Center zaś McCornick odnowiło swój wynajem 7 100 m2 w Prologis Park Nadarzyn.

Deweloperzy coraz bardziej aktywni

Jeśli chodzi o podaż, rok 2014 rozpoczął się stosunkowo spokojnie. Aktywność deweloperów wzrosła w jego drugiej połowie i aktualnie w regionie Warszawy budowane jest 50 000 m2 nowej powierzchni magazynowej i przemysłowej. Jak informują REAS i JLL Poland – dopiero w trzecim kwartale urósł udział projektów realizowanych spekulacyjnie i, co więcej, trend ten jest możliwy do zaobserwowania nie tylko w stolicy, ale także i na terenie całego kraju. Największe tego typu projekty to m. in. Panattoni Park Ożarów i powiększany właśnie MLP Pruszków II. Obydwa te budynki posiadają odpowiednio 16 400 m2 i 6 100 m2 (cały kompleks w Pruszkowie) bez najemcy.

Trzeci kwartał 2014 roku przyniósł także zaskakujące wyniki jeśli chodzi o procent niewynajętej powierzchni magazynowej. W okolicach i centrum stolicy, wskaźnik ten wynosił 10,7% istniejących zasobów, co w praktyce oznacza powierzchnię równą 284 000 m2. To najniższy wskaźnik od aż sześciu lat.

Szczegółowy raport dla warszawskiego rynku nieruchomości komercyjnych znajdziesz na portalu www.bazabiur.pl 

 

Share

Dodaj komentarz