Rośnie zatrudnienie w sektorze SSC/BPO, rosną też wynagrodzenie dla specjalistów

raport-absl-2017Zatrudnienie w sektorze nowoczesnych usług biznesowych w Polsce dynamicznie rośnie. Jak podaje Randstad liczba pracowników w branży SSC/BPO w pierwszym kwartale tego roku sięgnęła 244 tysięcy – wynika z najnowszego raportu Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), który powstał przy współpracy ekspertów Randstad. Pod względem liczby pracowników w sektorze nadal na czele jest Kraków. W stolicy Małopolski w centrach usług zatrudnionych jest blisko 56 tysięcy osób, ale dostrzec można wyraźnie kolejnych 6 wiodących ośrodków usług biznesowych w kraju.

Raport jest możliwy do pobania tutaj:

Liczba centrów usług w Polsce sięgnęła 1078. W ciągu roku działalność nad Wisłą rozpoczęły 92 nowe. Wśród nich są centra usług wspólnych (SSC), firmy specjalizujące się w outsourcingu procesów biznesowych (BPO), outsourcingu IT oraz centra badawczo-rozwojowe (R&D). Ponad 2/3 inwestorów, którzy prowadzą centra usług, to firmy zagraniczne, ale 1/3 prowadzą rodzime podmioty.

Pod względem liczby zatrudnionych na czele wciąż jest Kraków, gdzie w centrach usług biznesowych pracuje blisko 56 tysięcy osób. Wyraźnie dostrzec można wiodącą rolę 7 ośrodków w Polsce. Oprócz stolicy Małopolski, to także Warszawa (blisko 43 tys. osób), Wrocław (40 tys.), Trójmiasto (19 tys.), Aglomeracja Katowicka (19 tys.), Łódź (18 tys.) i Poznań (13,5 tys.).

Dynamicznemu rozwojowi branży towarzyszy też wzrost zatrudnienia – w ciągu roku wyniósł 15%, a rosnące zapotrzebowanie na pracowników zwiększa także atrakcyjność ofert. Zarobki osób pracujących w centrach usług wzrosły w ciągu roku średnio o 6% – za wyjątkiem stanowisk związanych z IT. Developerzy, analitycy systemowi i testerzy mogą w tym roku liczyć na dochody aż o 20% wyższe niż w ubiegłym roku. Ma to oczywiście związek z rosnącym zapotrzebowaniem na specjalistów IT, które zdaniem większości analityków rynku pracy będzie w najbliższych latach rosnąć. – podkreśla Michał Tarnowski, Regional Manager w Randstad Professionals.

Przeciętny wiek pracownika w sektorze nowoczesnych usług biznesowych wynosi 31 lat, a 93% zatrudnionych to osoby z wykształceniem wyższym. 10% pracowników branży w Polsce to obcokrajowcy, w pierwszej kolejności Ukraińcy, Hiszpanie i Włosi.

Coroczny raport poświęcony sektorowi nowoczesnych usług biznesowych w Polsce, przygotowywany przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), powstaje we współpracy z Randstad Polska. Nasi eksperci analizują w nim zatrudnienie w sektorze. Partnerami raportu są także Baker&McKenzie oraz JLL.

Źródło: Randstad.

Share