Rola lidera IT na wpływ nowych technologii

Wraz z upływem lat zmienia się codzienność. To co było niegdyś innowacyjne, dziś przechodzi do lamusa. XXI wiek to czasy zmian i wkroczenia w strefę IT. Jak twierdzi wielu menadżerów zarówno tych małych jak i dużych firm budżety na nowe technologie wciąż są za małe.

Jak wynika z globalnego raportu firmy doradczej Deloitte „Badanie CIO 2014. Nowe technologie – na skrzyżowaniu”

„W powszechnym przekonaniu rola liderów IT jako elementu administracyjnego firmy, sprowadza się do utrzymywania kluczowych systemów informatycznych, z których korzystają pracownicy danych działów firmy”.

 

Z biegiem lat rola liderów IT nie tylko ewoluuje, ale przede wszystkim przybiera zupełnie innego i większego znaczenia. Niegdyś lidera IT kojarzono z jednostką odpowiedzialną za systemy informatyczne czy oprogramowanie, współcześnie zaś przynoszą firmie coraz więcej korzyści, głównie tych biznesowych i finansowych. Ale czy to oznacza, że firmy chętnie inwestują pieniądze w nowe technologie? Otóż jak twierdzi Stanisław Bochnak, dyrektor Grupy Technology Integration, Dział Konsultingu Deloitte nie do końca tak to wygląda.

Zazwyczaj środki, jakie firma może przeznaczyć na nowe projekty IT są w dużej mierze ograniczone. Jedną z przyczyn może być obawa przed zbyt dużym ryzykiem i niepewnością czy podjęte działania przyniosą pożądany skutek. Jak potwierdzają wyżej wskazane badania, niemal połowa badanych przyznaje, że ich firma przeznacza na rozwój nowych innowacyjnych technologii tylko 1% z zamierzonego całościowego budżetu. Co ciekawe niemal wszyscy respondenci zgodnie twierdzą, że innowacja jest bardzo ważna, ale nadal nie robią nic, żeby wstała się kanwą właściwego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zdumiewający jest fakt, iż liderzy IT chętnie reagują na zmiany i chęć ich wdrożenia w życie obecne. Nadrzędnymi priorytetami do wdrożenia nowych technologii są aplikacje mobilne, business intelligence, cloud computing czy social media a także większy nacisk na marketing i zarządzanie ryzykiem co z kolei może przełożyć się na zmniejszenie cyberprzestępczości.

Jak pokazują badania, liderzy IT mają do wdrożenia duży szereg coraz to nowszych i innowacyjnych działań wspierających rozwój biznesu. Takie działania mogą nie tylko przyczynić się do popularyzacji i wzmocnienia marki, ale także zwiększenia jej znaczenia w biznesie i przyniesienia większych korzyści finansowych. Stanisław Bochnak zwraca też szczególną uwagę na wyniki przeprowadzonych badań w Polsce. Otóż dostrzega on fakt, iż ponad 70% osób, jest zadowolona ze swojej współpracy grupy IT i jej działania ocenia bardzo dobrze. Jest to zdecydowanie lepszy wynik niżeli rok temu. Ponadto Pan Bochenek zwraca również uwagę, iż wyniki badań w Polsce i na świecie są bardzo zbliżone. Wspólnym mianownikiem większości liderów IT jest zdroworozsądkowe myślenie, które nie zawsze jest dobre, gdyż minimalizuje podejmowanie ryzyka związanego z możliwością przyniesienia potencjalnego zysku.

Stanisław Bochenek podkreśla też, że:

– Wraz z upowszechnianiem nowych technologii rola CIO może się zmienić i będą oni bardziej niż kiedyś wspierać swoje przedsiębiorstwa w rozwoju innowacyjności.” Współczesny lider IT to nie tylko osoba odpowiedzialna za systemy informatyczne, ale również jednostka odgrywająca jedną z kluczowych ról w każdej rozwijającej się firmie.

Autorem tekstu jest agencja kreatywna trends.pl

Share

Dodaj komentarz