Pożyczka, czy kredyt?

18Jeżeli jesteś w sytuacji, w której potrzebujesz szybkiej gotówki, stajesz przed dylematem – pożyczka czy kredyt? Które rozwiązanie będzie korzystniejsze?  Mimo, że sugerują podobne produkty finansowe, to oznaczają zupełnie coś innego. Poniżej przyjrzymy się dokładniej tematowi. Jakie są różnice pomiędzy pożyczką, a kredytem?

Przede wszystkim, pożyczka może stanowić zarówno pieniądze, jak i dobra materialne, natomiast kredyt oznacza tylko zaciągnięte pieniądze. Drugą znaczącą różnicą pomiędzy tymi dwoma produktami jest instytucja, która ich udziela. W przypadku kredytu będą to jedynie banki i SKOK-i, a w przypadku pożyczki każdy, kto tylko jest właścicielem pożyczanych pieniędzy.

Bardzo ważne kwestie dotyczą również sposobu zawarcia informacji o produkcie finansowym. Kredyt musi zostać sporządzony na piśmie, a wyjątek stanowi kredyt zawierany za sprawą bankowości elektronicznej. W tym konkretnym przypadku umowa kredytowa może zostać zawarta online, ale tylko pod pewnymi warunkami i wymaganiami zastrzeżonymi przepisami ustawy o prawie bankowym.

Zupełnie inaczej wygląda procedura związana z zawarciem pożyczki, która nie wymaga aż takich formalności. Tym samym o pożyczce mówimy również wtedy, gdy zostaje zawarta ustnie. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy kwota pożyczki przekracza 500 zł, a wtedy umowa powinna zostać sporządzona i podpisana przez obie strony – pożyczkodawcę i pożyczkobiorcę.

Pożyczka może zostać zaciągnięta na dowolny cel. Tym samym osoba o nią się ubiegająca nie musi w żaden sposób odnotować tego, na co zostały przeznaczone pieniądze. Dodatkowo możemy się o nią starać nawet przy niskich dochodach. Zupełnie inaczej przedstawia się ta sytuacja w przypadku kredytu. Tutaj znaczenie ma, na co zostaną przeznaczone pieniądze. Tym samym kredytobiorca jest zobowiązany do podania informacji, na jaki cel zostaną przeznaczone pieniądze. Aby otrzymać kredyt należy przejść pozytywną ocenę zdolności kredytowej. Jeżeli będzie zbyt niska kredyt nie zostanie przyznany.

Kolejną różnicą pomiędzy kredytem, a pożyczką jest również termin jej spłaty. W przypadku kredytu, termin jej spłaty jest zawsze dokładnie określony. W przeciwieństwie do pożyczki, gdzie ten termin również jest podany, ale istnieje możliwość przedłużenia spłaty pożyczki.

Kredyt, czy pożyczka – co się bardziej opłaca?

W dużej mierze znaczenia ma to, jakiej kwoty potrzebujemy w danej chwili. Jeżeli to mała suma do 500 zł, to korzystniejsza będzie chwilówka, przy której jest znacznie mniej formalności niż w przypadku kredytu. Jeżeli natomiast potrzebujemy wyższej kwoty – powyżej 20 000 zł, warto rozważyć zaciągnięcie kredytu.

Źródło: Artykuł Sponsorowany.

Share