Polska najatrakcyjniejsza dla inwestorów zagranicznych w EŚW

Polska ponownie zdeklasowała wszystkie państwa w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem atrakcyjności inwestycyjnej – wynika z 9. edycji Ankiety Koniunkturalnej Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska). Z notą 4,76 punktów na 6 możliwych wyprzedziła Czechy i Słowację.

Największym atutem Polski pozostaje członkostwo w Unii Europejskiej. Zdecydowana większość respondentów bardzo wysoko ocenia polskich pracowników – ich kwalifikacje, produktywność oraz zmotywowanie. 91% ankietowanych przedsiębiorstw przewiduje, że sytuacja gospodarcza w najbliższym roku nie pogorszy się, a blisko 75% zamierza zwiększyć lub pozostawić na niezmienionym poziomie wydatki inwestycyjne w Polsce.

– Wyraźnie widać, jak rośnie w ostatnich latach przewaga Polski w regionie – komentuje prezes PAIiIZ Sławomir Majman. Tylko w ubiegłym roku inwestorzy niemieccy, prowadzeni przez PAIiIZ, zadeklarowali zatrudnienie 1170 pracowników. – Ich dobra opinia oznacza, że należy liczyć na więcej – dodaje prezes Majman.

Duży awans w ocenie atrakcyjności inwestycyjnej nastąpił w infrastrukturze (transport, komunikacja, IT, energia) awansując z 18 pozycji w ubiegłym roku na 10 miejsce spośród 21 kryteriów oceny. Najniżej ocenione zostały, podobnie jak w zeszłym roku, system i instytucje podatkowe, administracja publiczna oraz przejrzystość systemu zamówień publicznych.

Ankieta koniunkturalna została przeprowadzona w lutym przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową we współpracy z dziewięcioma izbami bilateralnych działającymi w ramach International Group of Chambers of Commerce (IGCC). Odpowiedziało na nie 142 przedsiębiorców. (PAIiIZ/AHK).

Źródło: PAIiIZ

 

Share

Dodaj komentarz