Optymalizacja przestrzeni biurowej – także w branży BPO!

shutterstock_253418539aOdpowiednia aranżacja biura ma kluczowe znaczenie dla komfortu oraz jakości pracy. W ostatnich latach jednym z ważniejszych trendów w optymalizacji przestrzeni biurowej jest odchodzenie od koncepcji indywidualnych biurek. Okazuje się, że dużo lepszym rozwiązaniem jest wyznaczenie w biurze stref o różnym zastosowaniu.

Komunikacja z zespołem

Choć zmiany takie w dłuższym okresie czasu przynoszą znaczną poprawę, jakości pracy, na początku mogą wzbudzać opór wśród pracowników. Większość osób jest przywiązanych do swojego miejsca pracy, więc przestawienie się na nowy sposób myślenia może wymagać trochę czasu. Aby zminimalizować dyskomfort związany ze zmianami należy odpowiednio wcześnie pracowników o nich poinformować oraz zaangażować ich w proces reorganizacji pracy.

Badania potwierdzają teorie, że pracownicy współtworzący swoje miejsce pracy są bardziej zadowoleni i tworzą lepszy zespół. Narzucanie odgórnie decyzji dotyczących wyglądu biura i organizacji pracy bez wcześniejszej konsultacji z pracownikami może bardzo negatywnie wpłynąć na ich morale. Warto wziąć pod uwagę merytoryczne uwagi na temat wyposażenia oraz układu biura. Dzięki wskazówkom zespołu można wybrać między innymi optymalny do biura regał metalowy lub krzesło.  

Współpraca z pracownikami przy planowaniu przestrzeni biurowej nie tylko podnosi znacznie ich efektywność pracy, ale również zaufanie do pracodawcy. Firmy otwarte na sugestie pracowników są postrzeganie jako innowacyjne i przyjazne.

Korzyści płynące ze zmian

Planując zmiany warto rozpocząć od przeprowadzenia ankiety wśród pracowników. Powinny w niej znaleźć się pytania dotyczące organizacji pracy. Analiza otrzymanych wyników pozwala ocenić, jakie są potrzeby pracowników oraz określenia konkretnych celów.

W następnej kolejności należy w odpowiedni sposób przekazać zespołowi informację na temat zmian, które mają nastąpić w biurze. Odpowiednia komunikacja daje możliwość przekazania pracownikom wszystkich zalet reorganizacji pracy. Należy przy tym wsłuchać się w sugestie zespołu. Rozmowa i współpraca umożliwiają opracowanie optymalnego rozwiązania.

Obecnie coraz więcej firm decyduje się na rewolucyjne zmiany swoich biurach. Nie chodzi już tylko o zmianę wyposażenia oraz aranżacji, teraz głównym celem jest stworzenie jak najbardziej wygodnego miejsca pracy. Okazuje się, że odpowiednie rozplanowanie przestrzeni biurowej połączone z zastosowanie nowoczesnego sprzętu oraz oprogramowania, może nie tylko znacznie podnieść efektywność pracy, ale również ograniczyć koszty funkcjonowania biura na przykład przez zmniejszenie wytwarzania odpadów.

Share