Nowy rok przyniesie optymizm na rynku pracy – tak przewiduje Raport Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla I kwartału 2016 r.

Jak pokazują wyniki najnowszego raportu ManpowerGroup, nowy rok będzie sprzyjał osobom poszukującym pracy i lepszych warunków zatrudnienia. Wzrosty zatrudnienia deklarują pracodawcy we wszystkich sektorach gospodarki oraz regionach kraju objętych badaniem. Dla szukających pracy najkorzystniejsza będzie sytuacja w branży produkcji przemysłowej, budownictwie oraz handlu detalicznym i hurtowym, jednak i w pozostałych sektorach należy spodziewać się optymizmu. Prognoza dla rynku pracy w Polsce na najbliższe trzy miesiące jest najwyższa od ostatnich osiemnastu kwartałów.

Jak wynika z opublikowanego dzisiaj przez firmę doradztwa personalnego ManpowerGroup kwartalnego raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia, pracodawcy w Polsce są zauważalnie optymistyczni co do planów zwiększania zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach. Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wynosi +9%. To najwyższy wynik dla naszego kraju od IV kwartału 2011 r. Zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i rocznym prognoza uległa poprawie, odpowiednio o 2 i o 4 punkty procentowe. Spośród 750 przebadanych w Polsce pracodawców, 11% przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 6% zamierza redukować etaty a 79% nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale.

– Ten rok kończymy w optymistycznej i stabilnej atmosferze, jaka od dłuższego czasu konsekwentnie utrzymuje się na rynku pracy. Płynące od pracodawców sygnały wskazują, że nadchodzące miesiące przyniosą zarówno więcej miejsc pracy, jak i lepsze warunki zatrudnienia, – komentuje Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce. – Jak wynika z naszych badań oraz obserwacji rynku, prognozy dotyczące zatrudnienia w poszczególnych branżach są mieszane, jednak w każdym z sektorów odnotowujemy wzrost liczby ofert. Po grudniu możemy spodziewać się zakończenia czasu rekrutacji do prac sezonowych, które rokrocznie są dodatkowym zastrzykiem dla rynku pracy w okresie około świątecznym. Nie wpłynie to jednak na ogólny obraz rynku, który staje się coraz bardziej przyjazny pracownikom, – dodaje Iwona Janas.

Raport – Barometr do Pobrania tutaj: BAROMETR

W I kwartale 2016 r. we wszystkich 10 badanych sektorachprognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Najwyższy wynik odnotowano dla sektorów Produkcja przemysłowa, Budownictwo oraz Handel detaliczny i hurtowy, odpowiednio, dla którego prognoza wynosi odpowiednio +18%, +17% i +15%. Zauważalnie pozytywny klimat na szukanie pracy odnotowano również w branżach Instytucje sektora publicznego oraz Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo, dla których wyniki wynoszą odpowiednio +10% oraz +8%. Umiarkowany optymizm uzyskano dla sektorów Transport/ Logistyka/ Komunikacja, Restauracje/ Hotele, a także Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi, dla których wyniki wynoszą odpowiednio +6%, +5% i +4%. Niewielki optymizm odnotowano na podstawie deklaracji pracodawców z sektora Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi, gdzie prognoza wynosi +3%. Najniższy wynik uzyskano dla branży Kopalnie/ Przemysł wydobywczy, dla której odnotowano prognozę na poziomie +1%.

– Pracodawcy coraz częściej deklarują chęć powiększania swoich zespołów. Utrudnieniem dla nich jest jednak narastający niedobór talentów, którego skutkiem są trudności w pozyskiwaniu odpowiedniego personelu – zauważa Iwona Janas. – Zmusza to firmy do większego inwestowania w pracowników, podwyższania wypłacanych wynagrodzeń oraz nakładów na systemy motywacyjne. To też powód częstszego sięgania przez firmy po wsparcie agencji zatrudnienia, wyspecjalizowanych w prowadzeniu rekrutacji. Pomagają pracodawcom w pozyskaniu poszukiwanych talentów ale też dostarczają doradztwa, tak cennego na współczesnym rynku. Również dla poszukujących pracy kontakt z agencją zatrudnienia jest istotnym wsparciem, umożliwiając im dostęp do jeszcze większej liczby różnorodnych i sprawdzonych ofert, których na naszym rynku wciąż przybywa, – komentuje Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce.

W ujęciu kwartalnym poprawa prognoz nastąpiła w sześciu z 10 badanych sektorach. Największy wzrost, o 16 punktów procentowych, odnotowano dla branży Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi. Zauważalnej poprawie uległa też sytuacja w Produkcji przemysłowej, o 8 punktów procentowych. W Budownictwie oraz Handlu detalicznym i hurtowym odnotowano umiarkowany wzrost prognozy, o 4 punkty procentowe dla obu. Wyniki dla branż Instytucje sektora publicznego oraz Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi utrzymują się na zbliżonym do poprzedniego kwartału poziomie. Pogorszenie prognoz nastąpiło w czterech sektorach. Największy spadek, o 7 punktów procentowych, uzyskano dla Transport/ Logistyka/ Komunikacja. Umiarkowane pogorszenie prognoz odnotowano również dla branż Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo, Kopalnie/ Przemysł wydobywczy oraz Restauracje/Hotele, odpowiednio o 3, 2 i 2 punkty procentowe.

W ujęciu rocznym poprawa prognoz nastąpiła w siedmiu z 10 badanych sektorach. Największy wzrost, o 11 punktów procentowych, odnotowano dla branży Rolnictwo/Leśnictwo/Rybołówstwo. Zauważalnej poprawie uległa sytuacja w branżach Instytucje sektora publicznego, Budownictwo, Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi, a także Produkcja przemysłowa, odpowiednio o 9, 8, 8 i o 7 punktów procentowych. Nieznaczne pogorszenie wyników uzyskano jedynie dla sektora Transport/ Logistyka/ Komunikacja, o 3 punkty procentowe.

We wszystkich sześciu badanych regionach Polski prognoza netto zatrudnienia dla I kwartału 2016 r.
jest dodatnia. Oznacza to, że w większości kraju przeważa optymizm pracodawców co do planów zwiększania liczby etatów w nadchodzącym kwartale. Najwyższy wynik uzyskano dla regionów Wschodniego i Południowo-Zachodniego, gdzie prognoza wynosi odpowiednio +15% i +13%. Zauważalny optymizm odnotowano też dla Północnego-Zachodu, +10%. W regionach Południowym i Północnym wynik wynosi +7% dla obu. Najniższą prognozę uzyskano dla regionu Centralnego, +6%.

W porównaniu z wynikami dla IV kwartału 2015 r. prognoza zatrudnienia prognoza zatrudnienia wzrosła w pięciu z sześciu badanych regionach, a w jednym spadła. Największą poprawę, o 8 punktów procentowych, odnotowano w regionie Wschodnim. W regionie Południowo-Zachodnim i Północnym wynik wzrósł umiarkowanie, o 4 punkty procentowe dla obu. Pogorszeniu natomiast uległa prognoza dla Centrum, o 4 punkty procentowe.

W ujęciu rocznym wzrost optymizmu pracodawców wzrost optymizmu pracodawców odnotowano w pięciu z sześciu badanych regionach, a spadek w jednym. Największą poprawę uzyskano w regionie Wschodnim, gdzie wynik wzrósł o 11 punktów procentowych. W regionie Południowo-Zachodnim uzyskano umiarkowaną poprawę prognozy, o 6 punktów procentowych. W Północnym oraz Północno-Zachodnim wynik uległ umiarkowanej poprawie, o 4 punkty procentowe dla obu. Natomiast niewielki spadek, o 2 punkty procentowe, odnotowano dla Południa.

W badaniu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla I kwartału 2016 r. deklaracje polskich respondentów przedstawiono również w podziale pod względem rodzajów organizacji na przedsiębiorstwa duże średnie, małe oraz mikroprzedsiębiorstwa. Dla pracodawców ze wszystkich czterech wyżej wymiennych grup prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Najbardziej pozytywne wyniki odnotowano na podstawie odpowiedzi respondentów z dużych przedsiębiorstw, dla których prognoza wynosi +20%, wskazując na wyraźny optymizm pracodawców i stanowiąc dla tej grupy najwyższy wynik od IV kwartału 2010 r. Wynik dla średnich przedsiębiorstw jest zauważalnie optymistyczny i wynosi +12%. Najniższe prognozy odnotowano na podstawie deklaracji pracodawców z małych firm i mikroprzedsiębiorstw, gdzie wyniosły one +3% dla obu, wskazując na nieznacznie optymistyczne perspektywy dla szukających pracy.

Polska a Świat:  

W badaniu ManpowerGroup wzięło udział ponad 58.000 pracodawców z 42 krajów i terytoriów. Zgodnie z ich deklaracjami pozytywny klimat na globalnym rynku pracy utrzyma się w najbliższym kwartale. W 39 badanych krajach i terytoriach, pracodawcy przewidują zwiększenie zatrudnienia. W porównaniu do poprzedniego kwartału plany związane ze zwiększeniem zatrudnienia uległy poprawie w 23 z 42 krajach i terytoriach, pogorszeniu w 13, natomiast w sześciu pozostały bez zmian. W ujęciu rocznym wzrost prognoz odnotowano w 19 krajach i terytoriach, spadek w 18, a brak zmian w pięciu. Najbardziej pozytywne plany dotyczące zwiększenia zatrudnienia w ciągu I kwartału 2016 r. deklarują pracodawcy w Indiach (+42%), na Tajwanie (+29%), w Japonii (+23%), Turcji (+19%) i Stanach Zjednoczonych (+17%). Najsłabszą prognozę netto zatrudnienia spośród 42 badanych krajów odnotowano dla Brazylii (-13%), Finlandii (-6%) i Francji (-1%). Są to jedyne ujemne prognozy, jakie uzyskano w tej edycji badania ManpowerGroup. Polska, w zestawieniu z innymi badanymi krajami regionu EMEA, znalazła się na szóstym miejscu państw, w których o pracę będzie najłatwiej.

Kwartalny badanie Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia przeprowadzono w Polsce już po raz 32. Raport z badania jest bezpłatny i ogólnodostępny w wersji polskiej i angielskiej na stronie www.manpowergroup.pl w zakładce Raporty rynku pracy. Wyniki dla wszystkich badanych 42 krajów i terytoriów a także interaktywne narzędzie umożliwiające ich analizę są dostępne na stronie na stronie: http://manpowergroupsolutions.com/DataExplorer/.

# # #

Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia to kwartalne badanie, które mierzy intencje pracodawców związane ze zwiększeniem lub zmniejszeniem całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale. Badanie jest przeprowadzane od przeszło 50 lat, aktualnie wśród blisko 59 000 pracodawców w 42 krajach i jest jednym z najbardziej wiarygodnych badań rynku pracy na świecie. Raport dla I kwartału 2016 r. został opracowany na podstawie wywiadów indywidualnych przeprowadzonych pomiędzy 14 a 27 października 2015 r. W Polsce wyniki raportu ManpowerGroup publikowane są od II kwartału 2008 r. Badanie jest przeprowadzane na reprezentatywnej grupie co najmniej 750 pracodawców. Więcej informacji na temat raportu dostępnych jest na stronie www.manpowergroup.pl w zakładce Raporty rynku pracy/ Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia.

ManpowerGroup w Polsce

ManpowerGroup, światowy lider innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy, od 2001 r. wspiera firmy i kandydatów w Polsce. Organizacja posiada blisko 50 agencji i jest obecna w 27 miastach w całym kraju. ManpowerGroup oferuje unikalne rozwiązania dla firm i kandydatów poprzez: ManpowerGroup™ Solutions, Manpower® i Experis™. Usługi w Polsce obejmują pracę tymczasową, rekrutację stałą i badanie kompetencji pracowników, zatrudnienie zewnętrzne, outsourcing procesów, doradztwo personalne, zarządzanie karierą i outplacement. Więcej o ManpowerGroup w Polsce na stronie www.manpowergroup.pl.

O ManpowerGroup

ManpowerGroup™ (NYSE: MAN) od ponad 65 lat jest światowym liderem innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy. Jako ekspert w swojej branży wspieramy w znalezieniu pracy ponad 600 000 osób. ManpowerGroup posiada sieć biur w ponad 80 krajach, dzięki czemu łączy globalną perspektywę z wiedzą o trendach na rynku pracy i zrozumieniem lokalnych uwarunkowań. Pozwala to każdego roku odpowiadać na potrzeby ponad 400 000 klientów, w tym małych i średnich przedsiębiorstw ze wszystkich sektorów oraz największych światowych korporacji. Innowacyjne rozwiązania ManpowerGroup dostarczane są poprzez: Manpower®, Experis™, Right Management® oraz ManpowerGroup™ Solutions. Łącząc firmy z talentami, ManpowerGroup prowadzi do rozwoju przedsiębiorstw, buduje sukces osobisty i wspiera równowagę społeczną. W 2014 r. po raz czwarty z rzędu ManpowerGroup został uznany za jedną z najbardziej etycznych firm na świecie, co podkreśla zaufanie, jakim firma cieszy się w branży. Więcej o tym jak ManpowerGroup pomaga firmom odnieść sukces w Erze Człowieka na stronie www.manpowergroup.com.

Źródło: Informacja Prasowa ManpowerGroup.    

Share

Dodaj komentarz