Lokaty terminowe – sposób na bezpieczne oszczędzanie

Lokata bankowa jest jednym z produktów inwestycyjnych, jaki oferują banki. Często nazywa się ją depozytem bankowym. Główną istotą lokaty jest powierzenie własnego kapitału bankowi, który w zamian za możliwość obracania naszą gotówką oferuje zysk w formie odsetek.

Bezpieczeństwo oszczędzania

Nie ma wątpliwości, że inwestowanie w lokaty bankowe to jedna z najbardziej bezpiecznych form oszczędzania. Inwestor nie ponosi żadnego ryzyka utraty swojego kapitału i zawsze może liczyć na zysk w postaci odsetek.

Interesy inwestorów są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W skrajnych przypadkach, kiedy bank staje się niewypłacalny, inwestor otrzymuje zwrot wniesionego kapitału do równowartości 100 000 euro.

Oprocentowanie w skali roku

Oszczędzanie i generowanie zysków jest możliwe, ale tylko wtedy, gdy inwestor przekaże bankowi swoje środki na określony czas i nie będzie ich żądał przed ustalonym terminem. Co więcej, zyski z lokaty będą tym większe, im dłuższy będzie czas trwania umowy o zawarciu lokaty.

Banki oferują lokaty na kilka dni, ale też na kilka lat. Aby obliczyć zysk, trzeba wziąć pod uwagę okres, na jaki przekazujemy pieniądze do banku. Jeśli powierzamy 10 000 złotych z oprocentowaniem 5%, to po 6 miesiącach otrzymamy czysty zysk w kwocie 250 złotych. Kiedy lokata będzie trwała równy rok, wtedy zysk będzie równy 500 złotych.

Jaki okres lokaty jest najlepszy?

Przede wszystkim należy zrozumieć, że każdy bank oferuje inne warunki. Zanim podejmie się decyzje o inwestowaniu w lokaty, należy poznać najlepsze propozycje. Lokata powinna odpowiadać na nasze potrzeby i oczekiwania, nie może też ograniczać budżetu.

Pewne jest, że największe zyski osiąga się przy inwestowaniu w lokaty z długim terminem. Patrząc na aspekt terminowości, najlepsze są więc te 24 albo 36 miesięczne. Nie bez znaczenia jest też wartość – im więcej przekazanych pieniędzy do banku, tym warunki lokaty będą bardziej korzystne.

Dodatkowe korzyści dla inwestora

Niektóre banki oferują lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek. Dzięki temu inwestora mogą ominąć straty w postaci tzw. podatku Belki. Co więcej, banki proponują też lokaty odnawialne. To takie, które samoistnie odnawiają się po ich zakończeniu, ale na nowych, obecnie obowiązujących warunkach banków – nierzadko dużo lepszych.

Lokaty można też coraz częściej zakładać bez wychodzenia z domu. Wszystko za pośrednictwem platform internetowych. To klient decyduje, na jaki okres otwiera lokatę i jaką kwotę wolnych środków na ten cel przeznacza.

Istotny jest również fakt, że przekazanie pieniędzy do banku w ramach inwestowania w lokatę „zamraża” na pewien czas nasze pieniądze. To atut dla tych, którzy nie potrafią generować oszczędności. Dzięki takiej blokadzie mogą więc po pewnym czasie cieszyć się zyskami z odsetek.

Źródło: Artykuł Sponsorowany

Share