Jakie pozwolenia potrzebne są dla prowadzenia biura tłumaczeń?

Dla prowadzenia działalności w formie biura tłumaczeń należy posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Pracę tłumacza może wykonywać wyłącznie osoba, która potrafi posługiwać się biegle danym językiem, bezwarunkowo i w pełni poprawnie pod względem stylistycznym. Może ona wyspecjalizować się między innymi w tłumaczeniach technicznych, wyspecjalizowanych w konkretnych branżach. Czy aby założyć biuro tłumaczeń, taka osoba musi uzyskać specjalne pozwolenia czy koncesje?

Formalne kwestie przy prowadzeniu biura tłumaczeń

Chcąc założyć biuro tłumaczeń, tłumacz powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe i kompetencje. Absolutnym minimum jest ukończenie studiów filologicznych lub potwierdzenie znajomości języka obcego egzaminem państwowym. Tłumacz może posiadać certyfikaty, które stwierdzają poziom znajomości języka. Dopiero wówczas będzie on mógł potwierdzać swoją pieczątką poprawność tłumaczonych tekstów.

Właściciel biura tłumaczeń powinien mieć kwalifikacje do tłumaczeń uwierzytelnionych. Tytuł tłumacza przysięgłego pozwoli danej osobie na założenie własnego biura tłumaczeń. Tłumacz zwykły musi zdać egzamin państwowy i uzyskać wpis do rejestru tłumaczy przysięgłych, aby sąd wydał mu certyfikat uprawniający do uzyskania pieczęci tłumacza przysięgłego.

Praca w zawodzie tłumacza

Jeśli już tłumacz otworzy własne biuro tłumaczeń i rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej usługowej, nie może spocząć na laurach, jeśli chodzi o swoją edukację. Wciąż powinien uczyć się i podwyższać swoje umiejętności. Często samo ukończenie studiów filologicznych z danego języka okazuje się niewystarczające do tego, aby prowadzić dobrze prosperujące biuro tłumaczeń. W toku pracy zawodowej tłumacz powinien wciąż brać udział w kursach i szkoleniach, aby nadążać za językowymi zmianami i ewolucjami. Może również specjalizować się w wybranym kierunku, poszerzając grono swoich klientów oczekujących fachowych tłumaczeń. W ten sposób jego biznes będzie prosperował znakomicie przez kolejne lata.

Źródło: biurowersja.pl

 

Share

Dodaj komentarz