Jak zbudować zespół z nowych pracowników?

racing-217441_1920Zbudowanie zespołu złożonego z nowych pracowników nie jest łatwym zadaniem dla menadżera. Podstawowym krokiem jest poznanie osób, które będą z nami pracować, a kolejnym jest umiejętna integracja całego teamu, aby późniejsza współpraca układała się bezproblemowo. Do zadań menadżera należy team building, czyli stworzenie idealnej drużyny z nowych pracowników.

Poznanie pracowników oraz ich integracja mogą odbywać się zarówno w biurze, w godzinach pracy, jak i po godzinach – podczas niezobowiązujących wyjść lub zorganizowanych imprez integracyjnych. Najlepiej sprawdzają się miejsca, które jednocześnie oferują frajdę i odrobinę rywalizacji, jak tor Ferrari.

Poznawanie pracowników w nowej pracy

Poznanie pracowników w nowej pracy jest kluczowym elementem budowania zespołu. Warto wiedzieć nie tylko czym się zajmują, ale także jacy są prywatnie. Dzięki temu będzie można efektywniej przydzielać im obowiązki oraz organizować pracę w zespole. Rolą menadżera jest nie tylko poznanie swoich pracowników, ale także sprawienie, by jak najlepiej poznali się oni nawzajem. Miejsce pracy, w którym panuje dobra atmosfera i ludzie się lubią, działa sprawniej i przynosi większe zyski, gdyż pracownicy chętniej tam przychodzą i lepiej pracują. W niektórych firmach (szczególnie w małych przedsiębiorstwach) łatwo znaleźć czas w godzinach pracy, kiedy pracownicy mogą się lepiej poznać. Idealnym miejscem do tego może być kuchnia, w której zwykle toczą się kuluarowe rozmowy. W przypadku zespołu pracowniczego, który nie ma możliwości poznania się w godzinach pracy, idealnie sprawdzą się wspólne wyjścia. Najlepiej zorganizować takie, podczas którego będzie można spokojnie porozmawiać – lepszym pomysłem niż głośny klub z pewnością będzie pub lub kawiarnia.

Integracja pracowników – element budowy zespołu

Aby zintegrować zespół złożony z praktycznie obcych sobie ludzi, najlepiej wyrwać ich z biurowej atmosfery i zafundować im niecodzienne emocje. Dzięki temu będzie można sprawdzić, jak zachowują się w różnych sytuacjach. Najlepszym pomysłem jest wybranie takiego miejsca na imprezę integracyjną, które dostarczy jednocześnie rozrywki i odrobiny rywalizacji. Nic tak nie integruje ludzi niż wspólnie przeżywane emocje. Wśród popularnych miejsc na wydarzenia tego typu warto wyróżnić tory wyścigowe, escape roomy, kręgielnie czy poligony do paintballa.

Share