Jak wybrać odpowiedni system ERP?

apple-606761_640W internecie istnieje możliwość wyboru ogromnej ilości systemów ERP od różnych producentów.

Z tego względu firmy często borykają się z wyborem tego odpowiedniego producenta – tak, aby funkcjonalność firmy była jak najlepsza. Wdrożenie systemu ERP jest procesem niezwykle skomplikowanym i czasochłonnym, a liczba osób zaangażowanych w ten proces często jest niezwykle duża. Nie ma tutaj prostej i sprawdzonej receptury – każda firma jest inna, dlatego efekt końcowy zależny jest od kompetencji i doświadczenia speców od omawianego systemu. Z tego względu przedsiębiorstwa, które chcą wprowadzić system ERP powinny najpierw przeanalizować niektóre istotne kwestie związane z wyborem odpowiedniego producenta.

Wymagania firmy

Każda firma powinna najpierw przede wszystkim określić swoje dokładne wymagania związane z tym systemem. Sporządzenie szczegółowej listy jest tutaj kluczowe. Należy zastanowić się nad preferowanymi funkcjonalnościami, celami jakie firma chce osiągnąć z tym systemem, zakres wdrożenia systemu czy też obszary jego działania. Dokładność i szczegółowość listy wymagań firmy pozwoli na lepszy i bardziej rzetelny wybór odpowiednich narzędzi i dostawcy.

Możliwości systemu

Jak wiadomo, funkcjonalność systemu ERP jest tutaj kluczowa. Jednak nie jest to jedyny ważny aspekt tego innowacyjnego programu. Przed wyborem odpowiedniego oprogramowania warto przemyśleć przyszłość firmy. Mając na uwadze fakt w jaki sposób nasza firma będzie się rozwijać – porównując poszczególne systemy warto wziąć pod lupę możliwości doboru poszczególnych modułów. Najważniejsze, aby wybrany przez nas system wspierał i zaspokajał przyszłe potrzeby naszej firmy. Nic dziwnego, gdyż system ERP to inwestycja wieloletnia. Warto również sprawdzić czy dany producent wspiera swoje narzędzia częstymi aktualizacjami oprogramowania – wnoszące nowe funkcje do systemu. Jest to niezwykle ważny aspekt do przeanalizowania przed wyborem systemu ERP.

Funkcjonalność i interfejs

Bardzo ważnym czynnikiem wyboru odpowiedniego producenta jest funkcjonalność jego systemu. Na rynku przeważnie wygrywają te oferty, które są najbardziej elastyczne. Możliwość integracji systemu z naszymi aktualnie działającymi procesami i potrzebami jest równie ważna zarówno dla klienta jak i dostawcy.

Należy również pamiętać, że z tego systemu będą korzystali nasi pracownicy. Z tego względu warto zawczasu przebadać interfejs użytkowy oprogramowania. Koszty związane z przeszkoleniem pracowników często mogą być ogromne dlatego ważnym jest, aby system ERP był przejrzysty i intuicyjny w użyciu. Poprzez to dostawca powinien dostosować system do naszych potrzeb i wykonywanych przez nas czynności.

Opinia innych klientów

Ostatni, najważniejszy aspekt wyboru odpowiedniego narzędzia jest opinia wcześniejszych klientów. Dostawca często udostępnia listę użytkowników, dzięki czemu mamy możliwość przeprowadzenia rozmowy z firmą, która korzysta z docelowego systemu. W tym przypadku ważnym jest, aby swój wywiad środowiskowy przeprowadzić z firmą o podobnych strukturach działania.

Artykuł powstał przy współpracy z bcsg.pl – Wdrożenia Dynamix AX

Share