Jak przygotować się do negocjacji ceny nieruchomości inwestycyjnej?

negocjacje1Poniższa wiedza będzie przydatna zarówno dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z inwestowaniem w nieruchomości, jak i dla osób, które inwestują od lat. Co robić podczas negocjacji, a czego lepiej unikać?

Fundamentalnym aspektem, który należy zrozumieć zakupując nieruchomość na inwestycje oraz przygotowując się do negocjacji ze sprzedającym, jest zrozumienie tego, że negocjacja jest procesem. Większości osobom wydaje się, że negocjacje to przysłowiowe targowanie się, negocjują z myślą, że „jakoś to będzie”.

Odpowiedni proces negocjacji składa się z kilku elementów. Pierwszym etapem jest przygotowanie mentalne, drugim z kolei jest przygotowanie procesowe.

Sztuką negocjacji jest wyczucie przedziału cenowego w jakim sprzedający jest w stanie sprzedać mieszkanie. W ten sposób, aby również druga strona wyszła z negocjacji zadowolona. Odpowiednie negocjacje nie polegają na manipulowaniu drugą stroną czy też na wykorzystaniu słabych stron. Jest to istotne, ponieważ doprowadzając do wymienionych sytuacji, należy mieć świadomość, że najprawdopodobniej po takich sytuacjach druga strona nie będzie chciała przeprowadzić z nami kolejnej transakcji. Warto również mieć świadomość tego, że jeśli druga strona będzie czuła się oszukana to najprawdopodobniej będzie starała się odstąpić od transakcji. Zatem każda transakcja powinna zakończyć się poczuciem wygranej obu stron.

Najważniejszym etapem wbrew pozorom nie są same negocjacje, a etap przygotowania do nich. Bardzo często podczas negocjacji kierują kupującymi emocje, wystarczy, że wejdziemy do mieszkania, wyobrazimy sobie jak ono będzie wyglądało w naszych rękach i zapominając o racjonalnym myśleniu podpiszemy umowę.

Dlatego też planując zakup mieszkania powinniśmy mieć zawsze jakąś alternatywę, dzięki czemu nie damy ponieść się emocjom. Alternatywą nie musi być koniecznie inne mieszkanie do obejrzenia. Jeśli jesteśmy początkującymi inwestorami to przed pierwszymi negocjacjami mieszkania, warto bardzo dobrze poznać rynek, przejrzeć jak najwięcej ofert mieszkań ze zdjęciami, część z nich obejrzeć osobiście, nawet jeśli potencjalnie nie jesteśmy zainteresowani zakupem. Wielu inwestorów przed negocjacjami tworzy tabele, w których określa widełki cenowe, za które jest w stanie ostatecznie zakupić mieszkanie. Warto pamiętać o ustaleniu widełek przed negocjacjami, a nie w trakcie.

Jeśli chcemy zakupić mieszkanie w dobrej cenie to świetnym rozwiązaniem jest zabranie na negocjacje innej osoby, która dobrze nam życzy oraz nie jest związana emocjonalnie z zakupem. Taka osoba często może dostrzec rzeczy, których nie zauważymy sami.

Warto zwrócić uwagę również na takie aspekty, które mogą być negatywne dla drugiej strony, należą do nich długo trwające ogłoszenie, nietypowa w sensie negatywnym nieruchomość, pośpiech sprzedającego.

Warto również pamiętać o tym, że negocjowanie nie jest fizyką, nie ma tutaj określonego wzoru na podstawie, którego wyliczmy wynik końcowy. Tutaj za każdym razem wynik wychodzi inny, negocjowania uczymy się przez całe życie.

Mentalne przygotowanie jest bardzo istotnym etapem, chcąc zakupić mieszkanie w dobrej cenie bez tego przygotowania nie powinniśmy chodzić na negocjacje. Na rynku nieruchomości dostępne są także pożyczki pod zastaw – Konsorcjum Finansowe – które może podreperować budżet w trudniejszych sytuacjach.

 

Share