Czy zakup gruntów inwestycyjnych się opłaca?

timor-leste-228286_1280Ziemia jest dobrem namacalnym i bezpiecznym. Tego typu nieruchomości są dziedziczone. Warto zaznaczyć, że spadkobiercy mogą dochodzić własności nawet po kilkudziesięciu latach.

Jak kupić i wykorzystać grunty

Koszt utrzymania ziemi jest równy zeru. Ponadto, w przeciwieństwie do mieszkań, lokat lub polis, o jej losie decydują właściciele, a nie instytucje.

Zanim dokonamy zakupu działki, warto zastanowić się, jakie będzie jej przeznaczenie. Możliwość wykorzystania ziemi w dany sposób determinuje przede wszystkim jej lokalizacja.

Grunty inwestycyjne w ciągu ostatnich lat zyskały na wartości. Sprzedawanie działek pod zabudowę, to wciąż rosnący trend. Powodowany jest m.in. migracją ludności z dużych ośrodków miejskich na wieś. Atrakcyjne i dobrze skomunikowane obszary powoli się wyczerpują. Najrozsądniejsze wydaje się być kupowanie ziemi w rejonach, do których przeprowadzają się ludzie.

Grunty typowo rolne mają dużo niższe ceny niż te przeznaczone pod zabudowę. Jeśli zdecydujemy się na odrolnienie i dodatkowe uzbrojenie działki, znacznie zwiększamy jej wartość. Najszybciej drożeje ziemia niskiej jakości, ponieważ najłatwiej ją odrolnić i przeznaczyć na działki budowlane. Warto kupować dużo ziemi (większa powierzchnia ziemi to niższa cena zakupu metra kwadratowego) o proporcjonalnych wymiarach. Sprzedaż gruntu po 5 latach jest zwolniona z 19-procentowego podatku dochodowego.

Ziemię można również przeznaczyć na działalność produkcyjną, wynająć pod składy, wybudować na ich terenie magazyny lub zakłady drobnej wytwórczości. Grunty inwestycyjne dają możliwość zarabiania pieniędzy przede wszystkim osobom, które dysponują majątkiem lub gotówką, ponieważ na tego typu cel trudno uzyskać kredyt.

Inwestycja w grunty to namacalne, potwierdzone aktem notarialnym, zabezpieczenie finansowe. Zakup ziemi wiąże się również z ryzykiem – często trudno przewidzieć, czy akurat w danym miejscu działka zdrożeje. Jednak tego typu inwestycje są bardziej odporne na wahania koniunkturalne, niż lokowanie środków w instrumenty finansowe.

Na co zwracać uwagę, szukając działki

Bardzo ważną kwestią, związaną z zakupem ziemi, jest jej status prawny. Nierozstrzygnięte sprawy spadkowe lub świadczenia na rzecz pobliskich działek bądź osób trzecich to utrudnienia mogące sprawić, że posiadanie gruntu może stać się nieopłacalne.

Istotna jest również lokalizacja. W przypadku ziemi przeznaczonej pod zabudowę – najlepiej by w pobliżu znajdowały się szlaki komunikacyjne, dostęp do punktów handlowych i usługowych lub atrakcyjne warunki krajobrazowe, takie jak sąsiedztwo jeziora czy lasu.

Źródło: Artykuł Sponsorowany.

Share