Czy dzieci lubią programować?

pexels-photo-267355Jeszcze 2-3 dekady temu, w kontekście dzieci i gier mówiło się wyłącznie o graniu w gry video. Tymczasem obecnie zarówno technologia, rozwój, jak i dostępność domowych komputerów, a także ogólnie zmieniające się czasy pozwalają najmłodszym już nie tylko być biernymi użytkownikami, ale także dawać im możliwość własnego wkładu do tej rozwijającej się w szalonym tempie gałęzi rozrywki. A co może być lepszego niż samodzielne tworzenie materiałów do swojego hobby?

Tworzenie gier i kodowanie dla dzieci.

Pierwszy akapit już nam luźno odpowiedział na pytanie zadane w tytule. Skupimy się więc na tym rodzaju programowania, jakim jest pisanie i edycja gier wideo, jako pierwsze. Dlaczego? Bo jest to chyba jedna z największych zachęt dla dziecka czy nastolatka. Samo pisanie programów i tworzenie aplikacji nie dają tyle frajdy, co stworzenie czegoś, czym później można umilać sobie i innym czas. Dlatego warsztaty programowania dla dzieci to często kursy tworzenia gier i aplikacji za pomocą odpowiednio dopasowanych do wieku języków. Można wymienić tu najpopularniejszego dla Maluchów Scratcha, różnego rodzaju uproszone edytory do tworzenia gier w Java czy nawet Pythonie. W ten sposób dziecko nie tylko tworzy coś, co po prostu działa, ale także może dzielić się tym z innymi. Jest to rozwiązanie dla dzieciaków z pasją tworzenia, ale gry i programowanie mogą łączyć się też w innym wymiarze.

Kodowanie poprzez granie.

Istnieje szereg gier, aplikacji, jak i fizycznych zabawek, które umożliwiają dzieciakom granie na zupełnie nowym poziomie. Zamiast padów czy innych kontrolerów, dziecko porusza postaciami, rozwiązuje zagadki i wykonuje zadania poprzez wpisywanie odpowiednich komend, które na co dzień są używane podczas kodowania, lub przybliżają najmłodszym ogólne założenia języków programowania. Taka nauka programowania dla dzieci i młodzieży także spotyka się z zainteresowaniem.

A tworzenie programów?

Warsztaty programowania dla dzieci w Katowicach są formie zajęć pozalekcyjnych, to często masa zabawy wprowadzające w świat programowania, a rzadziej wykorzystuje akademickie metody suchego nauczania teorii. Dlatego dzieciaki lubią programować, chcą programować i otrzymują podczas zajęć to, czego im naprawdę potrzeba do rozwoju pasji – mnóstwo zabawy i satysfakcji.

 

Share