Co specjalistom i menedżerom z sektora SSC / BPO może dać relokacja?

Co specjalistom i menedżerom z sektora SSC / BPO może dać relokacja?

Relokacja w ramach różnych miast i różnych centrów usług wspólnych to niepowtarzalna szansa na rozwój, zdobycie nowych umiejętności lub na awans. Szczególnie, kiedy wykonywana dotychczas praca zaczyna stawać się monotonna, a szeroki pakiet szkoleń i benefitów przestaje satysfakcjonować tak bardzo, jak na początku zatrudnienia warto rozważyć nowe wyzwania w innej lokalizacji.

75% specjalistów i menedżerów zdecydowałaby się na relokację dla atrakcyjnej oferty pracy.

Największe centra zlokalizowane w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi i Trójmieście – oferują różne możliwości rozwoju i różne zarobki.

Kandydatom oferowana jest pomoc w postaci pakietów relokacyjnych.

Doświadczenie relokacyjne jest cenione przez pracodawców, ale konieczna jest dokładna analiza korzyści, jakie może przynieść zmiana miejsca zamieszkania.

Z badania Antal International „Aktywności specjalistów i menedżerów na rynku pracy” – wynika, że aż 75% specjalistów i menedżerów dla atrakcyjnej oferty pracy zdecydowałoby się na relokację. Dla 48% badanych nie miałoby to znaczenia czy relokacja dotyczyłaby Polski czy zagranicy. Natomiast 19% zmieniłoby miejsce zamieszkania, ale tylko w granicach Polski, a 8% respondentów zdecydowałoby się tylko na wyjazd zagraniczny. Korzystna oferta pracy wiąże się z wyższym wynagrodzeniem, ale i większą odpowiedzialnością i możliwością zdobycia nowych doświadczeń. Warto dokładnie przeanalizować, kiedy relokacja będzie stanowić szansę na dynamiczny rozwój kariery.

„BPO/SSC to coraz ważniejszy sektor na polskim rynku – daje tysiące miejsc pracy, szerokie możliwości rozwoju. Różne lokalizacje centrów usług wspólnych pozwalają na wybór najlepszego miejsca nie tylko do pracy, ale także do zamieszkania. W Warszawie, Krakowie, Łodzi, Trójmieście czy Wrocławiu kandydaci mogą otrzymać najlepszą dla siebie ofertę pod każdym kątem.” – komentuje Daria Stefańska, menedżer Antal SSC/BPO.

Co i gdzie nas czeka?

Korzyściami płynącymi z relokacji są nie tylko wyższe kompetencje czy lepsza pensja, ale także możliwość sprawdzenia się w zupełnie nowej sytuacji i nawiązanie szerszych kontaktów zawodowych. Posiadanie ,,doświadczenia relokacyjnego” w CV – działa zawsze na nasz plus i dowodzi tego, że nie boimy się wyzwań i łatwo przystosowujemy  się do nowych okoliczności.

Praca w każdym mieście niesie za sobą unikalne zalety i możliwości. Oferowane są różne wynagrodzenia, różne szanse na rozwój. Specyfika centrów jest odmienna w poszczególnych lokalizacjach.

„W krakowskich centrach chętnie są zatrudniani młodzi ludzie – bogate życie kulturalne i wiele prestiżowych uczelni sprawia, że jest to miejsce niezwykle atrakcyjne. W Warszawie jest wiele ciekawych ofert pracy dla kandydatów bardziej doświadczonych, którym oferowane są też wyższe wynagrodzenia. Natomiast Poznań staje się zagłębiem centrów insourcingowych, w których praca jest dla wielu osób najbardziej interesującą możliwością.” – zauważa Aneta Jarzębska, lider zespołu w Antal SSC/BPO.

„Wrocław w badaniu „Aktywność specjalistów i menedżerów” przeprowadzonym przez Antal International okazał się najbardziej atrakcyjnym miastem do relokacji. Rozwijające się i wciąż tworzące się centra stawiają przed specjalistami i menedżerami SSC/BPO ciekawe wyzwania zawodowe. Świetna lokalizacja miasta i życie kulturowe wpływa na wyższy komfort mieszkania we Wrocławiu.” – dodaje Agata Kopydłowska, konsultantka Antal SSC/BPO.

Pracodawcy zatroszczą się też o pomoc kandydatom w przeprowadzce. Pakiety relokacyjne w Warszawie i Poznaniu najczęściej przybierają formę jednokrotności wynagrodzenia. Centra usługowe oferują także pokrycie kosztów wynajmu mieszkania przez pierwsze trzy miesiące po przeprowadzce. Pakiet ten najczęściej oferowany jest kandydatom na stanowiska menedżerskie. Natomiast w Krakowie pakiet relokacyjny najczęściej obejmuje wartość pieniężną oraz zakwaterowanie w hotelu na okres 2- 3 tygodni po rozpoczęciu pracy. Na dodatek finansowy przede wszystkim mogą liczyć kandydaci znający niszowy język obcy i zazwyczaj wynosi jedną do trzech dodatkowych pensji.

„W przypadku stanowisk, które wiążą się z wyjazdami lub pracą zdalną możliwa jest praca cztery dni w tygodniu plus jeden dzień zdalnie. To ważne udogodnienie dla kandydatów.” –  zauważa Daria Stefańska menedżer Antal SSC/BPO.

W tabeli poniżej zaprezentowane zostały wynagrodzenia na przykładowych stanowiskach w centrach usług wspólnych w różnych miastach.

Wynagrodzenia miesięczne w sektorze SSC/BPO (PLN brutto)
 
Stanowisko
Warszawa
Poznań
Kraków
Trójmiasto
Wrocław
 
Księgowy ds. Zobowiązań
 
4500 – 5500
 
3500 – 5000
 
4500 – 6000
 
4500-6000
 
4000 – 5000
 
Księgowy ds. Księgi Głównej
 
5500 – 7000
 
4500 – 6000
 
5000 – 7000
 
5500-7500
 
4500 – 6500
 
Specjalista ds. Obsługi Klienta
 
3500 – 5000
 
3500 – 5000
 
3500 – 5000
 
3500-4500
 
3000 – 4000
 
Specjalista ds. Płac
 
4500 – 5000
 
3500 – 5000
 
4500 – 5500
 
4500-5000
 
4500 – 5000
 
Źródło: dane Antal International
 
 

Czynniki, które warto uwzględnić podczas podejmowania decyzji o relokacji

Podjęcie decyzji o relokacji nie jest łatwe. Ważną rolę odgrywają tu względy osobiste czy zwykła, ludzka obawa przed nowym, nieznanym miejscem. Warto czasami popatrzeć na relokację, jak na rozwiązanie tymczasowe, ale minimum roczne. Rok to bowiem wystarczający czas, aby zdobyć nowe umiejętności i aby zweryfikować czy podjęta decyzja była słuszna. Tak długi okres nie będzie też zaburzać ciągłości w CV kandydata.

„Jeśli rozważamy powrót po jakimś czasie do obecnego miejsca zamieszkania warto szczerze porozmawiać ze swoim obecnym przełożonym i działem HR. Wytłumaczyć powody, dla których decydujemy się na zmianę pracy – i zapytać o możliwości ewentualnego powrotu do starych struktur. Należy wówczas podkreślać, że bogatsi w nowe doświadczenie i wiedzę, możemy stać się niezwykle cennym pracownikiem w przyszłości.” – zauważa Agata Kopydłowska, konsultantka Antal SSC/BPO.

Przed relokacją:

  • Dowiedz się jak najwięcej o nowym miejscu pracy i oferowanym stanowisku.
  • Sprawdź jak wysokie koszty utrzymania będą Twoim udziałem.
  • Przeanalizuj, jak wiedza i umiejętności pozyskane w nowym miejscu mogą Ci się przydać w przyszłości.

Nie należy też się obawiać podjęcia negocjacji z przyszłym pracodawcą: wysokości dodatków relokacyjnych, a także częściowego zwrotu kosztów wynajmu mieszkania w nowym miejscu. Trzeba mieć jednak świadomość, że taka opcja nie jest dostępna dla wszystkich stanowisk, a uzyskanie takich przywilejów to często wynik mocnych, przemyślanych argumentów.

Źródło: biznes.onet.pl

 

Share

Dodaj komentarz