Program kadrowo-płacowy, czyli jak usprawnić pracę w firmie

Procesy związane z administrowaniem kadrami w przedsiębiorstwie nieraz pochłaniają więcej czasu niż czynności, które stanowią właściwy obszar działalności firmy. Jeśli masz wrażenie, że ten problem dotyczy również twojego przedsiębiorstwa, przekonaj się, jak użyteczny może być program kadrowo-płacowy.

Obliczanie wynagrodzenia
Każdy pracownik wymaga indywidualnego podejścia. Jego wynagrodzenie jest zależne od szeregu czynników, które sprawiają, że obliczanie wypłaty na każdy miesiąc staje się żmudnym procesem. Nie można też zapomnieć o ryzyku błędu, który może się wkraść, gdy zadanie to nie jest w pełni zautomatyzowane. Program kadrowo-płacowy bierze pod uwagę wszelkie nadgodziny i inne warunki określone w umowie o pracę, zlecenie lub dzieło, które mają wpływ na wysokość pensji. Jego niewątpliwą zaletą jest też to, że nie dopuszcza on możliwości pomyłki. Dodatkowo, poza regularnym obliczaniem wynagrodzeń, program płacowy może też rozliczać za pracowników podatki.

Programy kadrowo-płacowe – pomoc przy rekrutacji i podpisywaniu umów
Poza obecnymi pracownikami, warto też pomyśleć o przyszłych zatrudnionych. Program kadrowy to doskonałe narzędzie, jeśli zależy Ci na rzetelnie przeprowadzonym procesie rekrutacyjnym. Aplikacja zarchiwizuje i uporządkuje dane dotyczące kandydatów, opracuje też odpowiednie dokumenty, które będą mogły być później wykorzystane przy umowie rozpoczynającej lub kończącej współpracę. Są to zaledwie dwa z wielu schematów dokumentów, jakie znajdują się pakiecie gotowych umów, przygotowanych przez program kadrowy. Można do nich sięgać za każdym razem, gdy zajdzie taka potrzeba i w ten sposób zaoszczędzić czas.

Źródło: Moduły Teta HR od Unit4 Polska

Rozwój pracowników − ewaluacja i szkolenia
To od pracowników w dużej mierze zależy sukces organizacji, dlatego warto co pewien czas przeprowadzać wśród nich ewaluację. Sprawdzenie ich skuteczności będzie łatwiejsze, jeśli odbywać się będzie poprzez program kadrowy Teta HR, który dokona dokładnej oceny pracy każdego członka zespołu. W ten sposób dowiesz się, jakie są jego mocne i słabe strony, co z kolei pomoże ci określić, jakiego rodzaju szkolenia warto zorganizować, by podnieść efektywność zatrudnionych osób. Przy ich planowaniu ponownie wesprze Cię program kadrowy.

Program kadrowo-płacowy jako sposób na lepsze zarządzanie
Zarządzanie kadrami jest zależne od wielu elementów, takich jak m.in. przepisy prawa, kompetencje pracowników i potrzeby firmy. Programy kadrowo-płacowe potrafią za Ciebie ustalić grafik i zakres obowiązków dla danej osoby, w oparciu o aktualne informacje. Trzeba tutaj wspomnieć o ochronie danych, która jest szczególnie ważną kwestią dla wszystkich osób zatrudnionych w firmie. Każdy, kto korzysta z programu, dostaje własny profil o określonych uprawnieniach. To dobry sposób na ochronę danych pracowników, bo wgląd do nich mają tylko nieliczne osoby. Poza tym, system posiada protokoły zabezpieczeń, które umożliwiają dostęp do bazy, tylko po przeprowadzeniu dokładnej weryfikacji.

Przejrzysty interfejs
Wybierając odpowiedni program płacowy, zwróć uwagę na wygląd interfejsu. Pamiętaj, że im szybciej twoi pracownicy opanują obsługę tego programu, tym prędzej odczujesz korzyści płynące z jego stosowania. Łatwy i zrozumiały interfejs odgrywa w tym wypadku kluczową rolę i pozwala skrócić czas spędzony na nauce do niezbędnego minimum.

Źródło: Mapa Teta HR od Unit4 Polska

Programy kadrowo-płacowe zapewniają dostęp do aktualnych danych i wspomagają rozwój organizacji poprzez wykonywanie czasochłonnych zadań, które do tej pory nie pozwalały pracownikom skupić się na działaniach gwarantujących rozwój firmy. Decydując się na to rozwiązanie, trzeba pamiętać, że każda instytucja ma odrębne wymagania, które muszą być uwzględnione podczas wyboru funkcji, które można dostosować do własnych potrzeb. Jeśli zostaną one odpowiednio dobrane, przedsiębiorstwo na pewno skorzysta na wprowadzeniu nowego narzędzia.

Więcej informacji na temat programów kadrowo-płacowych można znaleźć na stronie http://www.unit4.com/pl/produkty/hr/teta-hr – Unit4 Polska wraz z systemem Teta HR to Lider na rynku systemów HR.

Share